Spojené státy uvalí cla na importované zboží z EU

EU vs. USA

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží a letadla z Evrospké unie. Učinila tak poté, co se prokázalo, že státy EU nezákonně subvencovali evropského výrobce letadel Airbus. Cla budou uvalena na dovoz v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (177 miliard korun). Výše celního tarifu na evropská letadla budou 10 % a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží.

Uvalení cel

Washington už vypracoval předběžný seznam zboží, na které bude clo uvaleno. V tomto seznamu je například Whisky ze Spojeného království, italský sýr, francouzské víno a španělský olivový olej patří mezi zboží z Evropy, které bude čelit novým dovozním clům Spojených států poté, co Světová obchodní organizace rozhodla, že Evropská unie nedodržela pravidla na podporu výrobce letadel Airbus.

Clům neunikne ani německá káva spolu se strojírenskými výrobky. Tarify se dotknou i britských oděvů a vlněných produktů.Cla budou uvalena už 18. října a nyní se vyčkává na formální souhlas orgánu WTO pro řešení těchto sporů. Tarify se nebudou vztahovat na letecké díly, což výrobní provozy výrobce letadel Airbus v americké Alabamě ušetří další náklady.

Což znamená, že i konkurenční Boeing nebude dodatečně zatížen vyššími cenami importovaných leteckých součástek z Evropy. To je samozřejmě i hlavním důvodem pro to, že letecké díly mají výjimku. Kdyby se cla uvalila i na letecké díly, tak by na tom potom tratil i Boeing. A právě tahle politika protekcionismu je zavedena kvůli tomu, aby byl tento americký výrobce podpořen.

Kořeny problému

Tento spor mezi USA a Evropskou unii už má delší historii a nepřišel ze dne na den. Spojené státy a Evropská unie se už od roku 2004 u Světové obchodní organizace navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus.

Po delší době bylo na obou stranách zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. To je právě z mezinárodního obchodního hlediska nepřijatelné a je striktně zakázáno přímo podporovat své domací producenty.

Spojené státy a EU se samozřejmě začaly chystat na odvetu v podobě zavedení celních tarifů. Každá z těchto stran totiž kvůli této zakázané přímé podpoře utrpěla ekonomickou ztrátu a celní tarify by měly být schopné vzniklé ztráty tzv. zalepit.

USA se v tomhle ohledu už definitivně rozhodly a není divu, protože americký prezident Donald Trump už dlouhodobě tímto nástrojem protekcionismu trestá Čínskou lidovou republiku.

EU je v tomhle trochu pozadu, neboť plány na zavedení cel na americké zboží je WTO ještě prověřováno. K finálnímu rozhodnutí by nemělo dojít dříve než na začátku dalšího roku.

Jak zareagoval akciový trh?

Není velkým překvapením, že evropské akciové trhy nezareagovaly zrovna pozitivním způsobem. Kvůli obavám z obchodní války mezi USA a EU oslabily skoro o 3 %. Z toho vpylývá, že evropský akciový trh zažil v tento moment nejhorší obchodní den v letošním roce. Americký akciový trh zareagoval taky negativně, ale už to nebylo tak tvrdé. Dow Jones oslabil o cca 1,86 %, což je největší pokles za posledních šest týdnů.

Aktuální pokles byl samozřejmě i zapříčiněn neuspokojivými hospodářskými výsledky, což zvyšuje obavy o dalším vývoji globální ekonomiky. Indexy ale nebyly to jediné, co šlo dolů. Klesla i hodnota akcií Airbusu a obchodní den se uzavřel na čtyřměsíčním minimu. Že akcie Airbusu zareagují na tuhle událost velmi negativním způsobem bylo více než očekávané.

Vzájemné obviňování

Hlavní americký konkurent Boeing uvádí, že by mohl Airbus clům zabránit, když by společnost začala plnit požadavky WTO. Evropská unie už u světové obchodní organizace začala s řízením, které má prokázat, že nijak v této kauze nepochybila a respektovala všechna dřívější rozhodnutí WTO v souvislosti se společností Airbus. Nicméně, i přes tohle řízení USA nemusí čekat na jeho výsledek a mohou cla už zavést.

Evropská komise se už nechala slyšet, že by se obě strany konfliktu měly místo uvalování celních tarifů dohodnout na spravedlivém smíru. Pokud by totiž Washington opravdu cla zavedl, tak by Evropská unie musela adekvátně zareagovat. A jak jinak než zavedením cel na americké zboží. EK má už z března i svůj vlastní předběžný seznam se zbožím, na který by případně mohla uvalit cla.

Jedenáctistránkový seznam, na němž je řada výrobků od zmražených ryb přes nejrůznější zemědělské plodiny a výrobky z nich, alkohol nebo čokoládu až po traktory, helikoptéry či určité hračky, představuje objem amerického vývozu do EU asi za 20 miliard dolarů (přes 512 miliard korun).

Předběžný seznam byl konzultován se všemi, koho by se přípádná celní opatření mohla dotknout. Jeho zhotovení trvalo měsíc, ale jeho konečná podoba bude k dispozici až mnohem později. Bude se samozřejmě vycházet už z toho předběžného listu, který je k dispozici.

Co číst dále?

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..