Růst cen bytů pokračuje. Hlavní brzdou nové výstavby je zdlouhavý proces stavebního řízení v ČR

Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice rostou nejpomaleji za poslední čtyři roky. Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice rostou nejpomaleji za poslední čtyři roky.

Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice rostou nejpomaleji za poslední čtyři roky. Dostaly se na tak vysokou hranici, že vlastnit dům či byt se stává pro mnoho lidí žijících především v hlavním městě stále více nedostupné.

Ve velkých městech se od roku 2010 jedná o zvýšení cen bytů až o 50 %. Jedním z faktorů, který tento fakt ovlivňuje, je neustálý přesah poptávky nad nabídkou. Ta totiž aktuálně kvůli nedostatečné výstavbě stále více za poptávkou pokulhává. A jaký je hlavní důvod tohoto problému?

Výstavbu nových projektů brzdí přílišná byrokracie

Získat stavební povolení nebo územní rozhodnutí na výstavbu i rekonstrukci je stále obtížnější. Doba předprojektové fáze až po zahájení výstavby se může natáhnout na dlouho dobu. Na tuto skutečnost také poukazuje poslední studie společnosti Deloitte Property Index. Ta udává průměrnou délku stavebního řízení v České republice alarmujících 8,9 roku.

Tip na článek: Fincentrum Hypoindex září 2019

Celý průběh pak zahrnuje několik fází. Nejprve předprojektovou přípravu, která trvá zhruba 1,7 roku. V dalším stádiu následuje posouzení vlivů na životní prostředí, jež se vyšplhá průměrně na 2,3 roku. Přibližně tři roky pak trvá vyřízení úředního rozhodnutí a vydání stavebního povolení. Samotná výstavba už se většinou déle než na dva roky neprotáhne. Praha se ale může pochlubit i extrémy, analýza totiž odkryla například projekt, který je v procesu schvalování evidování už více než 24 let.

Česko je v rychlosti vyřizování stavebního povolení na 156. místě

Informaci o poklesu České republiky z loňského 127. místa na místo 156. uvedla ve své tiskové zprávě Světová banka. Ta každoročně vydává přehled s názvem Doing Business. V daném žebříčku se celkem hodnotí 190 zemí a mimo rychlosti vyřízení stavebního povolení se také posuzuje transparentnost či celková složitost procesu. Například sousední Polsko se umístilo na 40. pozici, a zaostáváme dokonce i za Rwandou s její 106. příčkou. Skutečnost, že Česká republika se jinak v očích Světové banky řadí mezi 35 nejvyspělejších zemí světa, pak tento kontrast umocňuje.

Zdlouhavé schvalovací procesy a nadměrná byrokracie, společně s rostoucí poptávkou po bytech, jsou hlavními důvody, že ani v případě ekonomického útlumu nemůžeme očekávat výraznější pokles cen bydlení, a to obzvláště v Praze.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..