Průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů stoupla v říjnu na 6,60 %

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu 2019 dosáhla hranice 6,60 %, p. a., meziročně tak klesla o 0,19 procentního bodu.

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu 2019 dosáhla hranice 6,60 %, p. a., meziročně tak klesla o 0,19 procentního bodu. Oproti minulému měsíci se naopak zvýšila o 0,15 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů za říjen 2019.

„Blížící se období vánočních svátků můžeme pozorovat nejenom na nabídce obchodů a supermarketů, ale také v nabídce úvěrů bankovních a nebankovních domů. Ti se připravují na obchodně asi nejsilnější měsíce v roce, kdy zájem o spotřebitelské úvěry vrcholí. Lidé v tomto čase velmi často zapomínají na základní pravidla finančního plánování a chtějí sobě a svým blízkým udělat radost, a to i za cenu zadlužení,“ komentuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Tip na článek: Průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů stoupla v září na 6,45 %

I když poslední měsíce sazby stoupaly, lze v závěrečných měsících roku očekávat spíše mírné snížení. Na tento vývoj poukazuje i to, že poskytovatelé spotřebitelských úvěrů přišli s akcemi na úrokové sazby, které začínají už na 5 % p.a., tedy i celkový průměr by měl klesnout.

„Žadatel o úvěr by ale vždy měl být obezřetný a překontrolovat si výslednou nabídkovou úrokovou sazbu. Pokud na letáku či reklamní kampani uvidí sazbu „již od“, je velmi pravděpodobné, že na sazbu avizovanou v reklamě
nedosáhne a měl by počítat se sazbou výrazně vyšší,“
dodává Novák.

Broker Consulting INDEX spotřebitelských úvěrů
Broker Consulting INDEX spotřebitelských úvěrů

„S každým klientem, který za námi přijde s žádostí o spotřebitelský úvěr, kromě důvodu probíráme i jeho celkovou finanční situaci. Důležité je si uvědomit, že jakákoli půjčka je závazek na delší dobu a vždy bude mít dopad na rodinný rozpočet. Brát si úvěry na vánoční dárky není tou správnou motivací. Za chvilkovou hojností se pak skrývá dlouhodobé odříkání v podobě splátek, a to si ne všichni uvědomují,“ doplňuje zkušenostmi z praxe Aleš Berbr, ředitel poboček OK POINT v Třinci, Frýdku-Místku a Ostravě-Porubě.

Broker Consulting Index

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Proč je dobré index sledovat

Index zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu.

Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Může jim otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku.

Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..