Nezaměstnanost je nejnižší v historii České republiky, uvádí Český statistický úřad

Nezamestnanost v CR
Nezamestnanost v CR

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 3,6 procenta a dosáhla tak nejnižší úrovně v historii samostatné České republiky. Informoval o tom Český statistický úřad, který používá pro výpočet nezaměstnanosti jinou metodiku než Úřad práce. Výrazně přitom ubylo lidí, kteří jsou bez práce déle než rok.

Podíl zaměstnaných je podle statistiků na maximu 72,9 procenta. Zaměstnanost se meziročně zvýšila o 111 tisíc osob na 5,187 milionu lidí.

Nezaměstnaných bylo v Česku na konci loňského roku 192 500. Mezi nezaměstnanými převažovaly ženy (101 900 osob). Meziročně bylo bez práce o 44 400 lidí méně, nezaměstnanost tak podle statistických dat klesla meziročně o 0,9 procentního bodu.

Vedle těchto dat však existuje ještě dalších 127 100 lidí, kteří nepracují, práci si aktivně nehledají, a nesplňují tak podmínky ČSÚ pro zahrnutí do počtu nezaměstnaných.


Statistici upozornili na velký pokles počtu lidí, kteří jsou nezaměstnaní déle než rok. Meziročně jich ubylo 40 100 a v posledním kvartále jich zůstávalo bez práce déle než rok 74 800.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka s růstem zaměstnanosti a s pokračujícím nedostatkem nových pracovníků roste tlak na růst mezd. „Je velmi pravděpodobné, že tempo mezd letos dále zrychlí, i když zaměstnanost už poroste výrazně pomaleji než loni. Ostatně lidí bez práce ubývá a firmy už téměř nemají kde nové zaměstnance sehnat,“ dodal. Nezaměstnanost se podle něj na konci letošního roku sníží na zhruba 3,3 procenta, zatímco růst mediánu mezd může atakovat hranici šesti procent.

Jak se liší přístup k nezaměstnanosti mezi ČSÚ a Úřadem práce

ČSÚ zveřejňuje obecnou míru nezaměstnanosti 15letých až 64letých lidí, která je podílem nezaměstnaných k pracovní síle, tedy součtu zaměstnaných a nezaměstnaných.

Cesky statisticky urad - CSU
Český statistický úřad – ČSÚ

Úřad práce uvádí podíl nezaměstnaných osob, tedy počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let k obyvatelstvu stejného věku. Dosažitelný je přitom takový uchazeč o zaměstnání, který nemá objektivní překážku pro přijetí zaměstnání a může bezprostředně nastoupit.

Nejde například o člověka uznaného dočasně neschopným práce, osobu na mateřské nebo rodičovské dovolené, účastníka rekvalifikačního kurzu nebo člověka ve vazbě (do šesti měsíců).

Podle výpočtu Úřadu práce nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 5,2 procenta z listopadových 4,9 procenta. Bez práce bylo 381 373 uchazečů, což byla nejnižší prosincová hodnota od roku 2008.

Zdroj: ČTK a http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2027630-nezamestnanost-je-nejnizsi-v-historii-ceske-republiky-tvrdi-statistici

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..