Nadace České spořitelny ocenila cenou Floccus odvážné projekty, jež mění společnost k lepšímu

Nadace ČS - cena Floccus 2018
Nadace ČS - cena Floccus 2018

Cenou Floccus ocenila nadace České spořitelny již počtvrté odvážné, jež mění společnost k lepšímu.

  • V letošním ročníku Nadace ČS vyzdvihla ty organizace, které jsou příkladem pro ostatní ve snaze o systémové změny ve společnosti.
  • Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 29. ledna 2018 v Rudolfinu na výročním setkání partnerů Nadace ČS.

Mění společnost k lepšímu, aby dokázali zajistit důstojné stáří, péči pro lidi s mentálním postižením a prevenci a léčbu drogové závislosti. Nebojí se ani měnit to, co nefunguje. Cena Floccus, kterou letos na konci ledna již počtvrté udílela Nadace České spořitelny, vyzdvihuje právě tyto organizace a jednotlivce.

Místopředsedkyně poroty Nina Janyšková, která působí jako terapeutka oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, vysvětluje: „Všechny nominované organizace a jednotlivci si zaslouží za svoji práci naši úctu. Jejich práce opravdu není lehká. Často musí přesvědčovat veřejnost o potřebnosti svých služeb a někdy i bojovat za jejich uznání. Hodnota Ceny Floccus je tak mnohem podstatnější než může být poskytnutá finanční podpora, ačkoliv ta je pro tyto organizace také velmi důležitá. Uznání, možnost představit svou záslužnou práci, její ocenění, to je nejlepší motivace k pokračování v činnosti, která je mnohdy vyčerpávajícím ‚bojem‘.”

Každý ročník Ceny Floccus se zaměřuje na jedno téma

Každý ročník Ceny Floccus se zaměřuje na jedno konkrétní téma. V tom letošním Nadace ČS vyzdvihla ty organizace, které jsou příkladem pro ostatní ve snaze o systémové změny ve společnosti. „Stát proti většinovým názorům vždy vyžaduje odvahu. Chtěli jsme ocenit organizace, které se zasazují o změny v systému péče o danou cílovou skupinu. Tedy zda a jak konkrétně šíří a prohlubují dobrou praxi a efektivně pracují na systémových změnách,” upřesňuje Dagmar Sladká, projektová manažerka nadace. Proto například Život 90 získal zvláštní ocenění poroty za to že již 27 let soustavně bojuje za zlepšení kvality života seniorů a jeho působení ovlivnilo celou seniorskou populaci v ČR.

Laureáti Ceny Floccus

Vítězi čtvrtého ročníku se stali mezi jednotlivci Pavla Baxová, ředitelka občanského sdružení Rytmus, Ján Cabadaj, vedoucí lékař chebského Hospice sv. Jiří a Jiří Dvořáček, primář a ředitel Psychiatrické nemocnice Červený Dvůr, Český Krumlov. Mezi organizacemi si na první příčku sáhly Institut důstojného stárnutí Diakonie ČCE, Anima – terapiepardubická ZŠ a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s.. Zvláštní cenu poroty získal Život 90, z.ú. Svého favorita volila i veřejnost a do internetového hlasování se zapojilo téměř 3000 lidí, tam těsně vyhrála jihomoravská dílna pro lidi s mentálním handicapem z obce Ořechov V růžovém sadu, z. ú. Zaměstnanci České spořitelny dali počtvrté za sebou nejvíce hlasů hospicovým službám, letos ocenili prachatický Hospic sv. Jana N. Neumanna, o. p. s.

S oceněním se váže také finanční odměna: 100 tisíc Kč pro organizaci a 50 tisíc Kč pro jednotlivce.

V předchozích třech ročnících ceny rozdala nadace 27 ocenění. Na webových stránkách Nadace České spořitelny lze dohledat veškeré informace i anotace ke všem laureátům.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..