Koncern UNIQA znovu investoval do rozvoje startupu Twisto. A co Twisto plánuje v roce 2019?

Twisto platby
Twisto platby

V rámci dalšího investičního kola získala v minulých dnech česká společnost Twisto na budoucí rozvoj 14 milionu EUR od nových i stávajících zahraničních investorů. Znovu se zapojil koncern UNIQA Insurance Group, jenž podpořil Twisto už koncem roku 2017. Twisto si klade jasný cíl získat do pěti let v regionu CEE dva miliony zákazníků.

Do druhého kola se zapojila jak UNIQA, tak i ING, jež společně už v minulosti poskytly 5 milionů EUR. Nově se přidaly holandsko-britsko-singapurský fond Finch Capital a ryze holandský Velocity Capital. Jedním z podporovatelů zůstává i skupina Enern. Nově vstupující fondy také odkoupily podíly dřívějších investorů.

Twisto už získalo na investicích desítky milionů euro

Celkově Twisto už získalo pro své aktivity kapitál přes 21 milionů EUR a dalších 15 milionů putovalo do firmy ve formě úvěrů na pracovní kapitál. Společnost kalkuluje i s možností ještě letos čerpat dalších 30 milionů EUR od mezinárodních fondů a institucí na financování klientského portfolia v Čechách a Polsku.

Cílem je urychlení expanze, růst objemu transakcí a zněkolikanásobení obratu až na 2,5 miliardy korun tento rok. Loni se v polovině roku podařilo Twistu etablovat značku a odložené platby na internetu v Polsku. Ještě letos tam plánuje management společnosti spustit účty s kartou a Apple Pay. Připravena je i další expanze v regionu střední a východní Evropy. Novinkou tohoto roku má být možnost nahrát si do Twista vlastní peníze pro klienty, kterým nevyhovuje kredit.

Firma hodlá využít nejen finanční injekci od investorů, ale rovněž jejich zkušenosti: „Jsem potěšen, že koncern opět hodlá podpořit český projekt. Díky dlouhodobým znalostem trhů ve střední a východní Evropě může UNIQA přispět i expertním know-how. Etablované velké pojišťovně spolupráce s různými startupy na druhou stranu poskytuje hlubší porozumění moderním technologiím a procesům,“ přivítal novou iniciativu centrály koncernu Martin Žáček, CEO české UNIQA pojišťovny.

Skoringový algoritmus Nikita

„Twisto má potenciál ovládnout zdejší region. Vedle rychlého růstu se nám líbí technologie Nikita. S tak moderním a progresivním pohledem na zákazníka jsme se nesetkali ani v západní Evropě. Věříme, že se podaří udělat z Twista nejsilnější fintech společnost v regionu,“ zdůvodnil vstup fondu Finch Capital jeho principál Aman Ghei. 

Nikita je skoringový algoritmus, jenž díky nejmodernější technologii a umělé inteligenci dokáže během zlomku vteřiny vyhodnotit bonitu klienta. Díky němu se zákazníci mohou registrovat do Twista on-line během pár minut, aniž by byli podrobeni detailnímu schvalovacímu procesu v kamenné pobočce, jak je u bankovních služeb běžné. Díky vysoké přesnosti a úspěšnosti odhadu každého jednotlivce využívá systém Nikita i největší český eshop Alza.

Twisto vzniklo v roce 2013 jako nová platební metoda v e-shopech a postupně se rozvinulo v plnohodnotnou platební aplikaci pro každodenní potřeby. Od roku 2015 má Twisto licenci od České národní banky. Sídlí v Praze. Za celou dobu existence společnosti využilo služby už půl milionu Čechů. Twisto účet, hlavní produkt firmy, má aktuálně na 60.000 zákazníků. Vedle on-line plateb na jeden klik nabízí Twisto platební kartu, jejíž součástí je i cestovní pojištění UNIQA. Klienti využívají i na trhu jedinečný platební náramek nebo pokročilou platbu faktur a složenek Snap. Letos v únoru spustilo Twisto i platby prostřednictvím Apple Pay.

Twisto – co nás čeká v roce 2019?

Twisto platební metody aneb co nás čeká a nemine v roce 2019 a na co budou využity finance od investorů, tím se zabývají otázky a odpovědi níže.

Všechny platby pod jedním palcem. Vaším palcem

Asi to taky znáte. Na konci každého měsíce si nad svou platební bilancí lámete hlavu a nedokážete přesně určit, kam přesně vaše peníze odpluly. Už brzy najdete jednoznačnou odpověď přímo ve svém přehledu v Twisto appce. Každou platbu zařadíme do jedné z dvaceti  kategorií – jídlo, kultura, elektronika apod. Vy si pak už nebudete muset stahovat další a další aplikace na hlídání výdajů. A hlavně nebudete muset do nich svoje platby zadávat. Twisto appka to udělá automaticky. A vy svoji měsíční bilanci uvidíte přehledně a jasně.

“Twisto tvoříme tak, abychom ho sami rádi používali. Rozdělení plateb do kategorií nám v appce jednoduše chybělo, a tak jsme si ho vytvořili. Ještě letos na jaře bude kompletní. Jsme zvědaví na odezvu našich zákazníků,” říká Lukáš Hurych, šéf vývoje produktu Twista.

Twisto naslouchá svým zákazníkům

Twisto děláme hlavně pro naše zákazníky. Když jsme nedávno uvažovali o další vychytávce, jednoduše jsme se zeptali naší facebookové komunity. A vzniklo pojištění věcí, které přijde vzápětí po kategorizaci plateb. To, že mobily v rukou uživatelů představují ohrožený druh, ví asi každý. Brzy si je budete moci přímo v Twisto appce pojistit. Za vytuněný smartphone s jablkem to bude měsíčně asi dvě stovky. Pojistit si ale budete moci i sportovní vybavení nebo hudební nástroj.  A protože je v Twistu zákazník vždy na prvním místě, bude naše pojištění věcí opravdu výhodné. Podobně jako naše cestovní pojištění.

Zakupy w sklepach

Nerozumíte? My už ano. Twisto expandovalo do Polska. Zatím tam přes Twisto prošlo téměř 40 tisíc transakcí, ale to je jen začátek. V červenci v Polsku představíme Twisto účet, který čeští zákazníci dobře znají, pak Twisto kartu a další výhody. Prostě máme u našich severních sousedů hodně ambiciózní plány. „Nástup v Polsku byl třikrát rychlejší než v Česku. Do konce roku se tam chceme dostat na 30 procent z celkových transakcí,“ říká CEO Twista Michal Šmída. Takže polštiny bude u nás v kanclech přibývat. A mimochodem “zakupy w sklepach” není nic jednoduššího než “nákupy v obchodech”.

Zaplatit před, nebo až po?

Toť otázka, na kterou si už brzy budete moci odpovědět. Teď přes Twisto nakupujete a platíte až PO vyzkoušení zboží. Anebo PO vyúčtování. To znamená, že se k nákupům nejdřív používají peníze Twista, kterému je POtom zaplatíte. Ještě letos ale zavedeme novinku, díky které si budete moci do Twista poslat svoje vlastní peníze. A na vás pak bude, zda k nákupům použijete svoje vlastní peníze, nebo peníze Twista. Bude to svobodné a transparentní. Jak jinak.

A co ještě Twisto přinese?

Apple Pay už máme dlouho a po pravdě, jablíčkáři z Twista chodí nakupovat jenom s mobilem. Samozřejmě myslíme i na naše zákazníky bez jablíček, takže očekávejte i Google Pay. A další a další vychytávky. O nich ale zas někdy příště. “Twisto stavíme na nejnovějších technologiích tak, aby bylo pro naše klienty co nejpřívětivější. Inspiraci čerpáme ze všech koutů nejen IT světa a je jí opravdu dost,” slibuje produktový manažer Pavel Prucek.

Twisto – platby budoucnosti!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..