Automapa Allianz radí, kudy raději nejezdit

Již devátý rok v řadě vydává Allianz pojišťovna přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Automapa Allianz upozorňuje na místa s nejvyšší nehodovostí za poslední tři roky a motoristům radí, kterým silnicím je se raději vyhnout. Podrobnou analýzou policejních statistik také přispívá k prevenci silničních nehod.

Aktualizovaná analýza vychází z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Jsou v ní identifikována místa nejčastějších dopravních nehod s vážnými zdravotními následky v letech 2016 – 2018. Stejně jako v předchozích ročnících této analýzy byly i nyní posuzovány dálnice a silnice I. třídy.

Pokud se na dané komunikaci za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů, byl konkrétní úsek zařazen do statistiky Allianz Automapy.

Kromě počtu vážných nehod byly dále nehodové lokality porovnány podle počtu osob, které zde utrpěly smrtelná nebo těžká zranění, podle četnosti dalších drobnějších nehod v daném místě a počtu lehčích zranění. Z celkového množství takto definovaných nehodových míst poté Allianz sestavila celostátní žebříček 20ti nejrizikovějších lokalit.

Dále bylo ve všech 13 krajích (kromě hl. města Prahy) identifikováno vždy po pěti nejzávažnějších úsecích. Celkem bylo posuzováno 63 nehodových lokalit (v Karlovarském kraji splnily kritéria pro zařazení pouze tři úseky), kde došlo k 150 dopravním nehodám s usmrcením nebo těžkým zraněním.

Nejrizikovější místo ČR je v Pardubickém kraji, následuje Olomoucký a Středočeský

Vůbec nejrizikovějším místem v Česku byly v letech 2016–2018 serpentiny v katastru Červené Vody v Pardubickém kraji. V jedné ze zatáček na silnici I/11 v okrese Ústí nad Orlicí došlo v daném období k 11 nehodám, z toho k pěti vážným se šesti těžkými zraněními.

Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo celkem 7 nehod, z toho čtyři vážné. Tyto havárie přinesly pěti lidem těžká zranění.

Třetí místo v zemi obsadila zatáčka s křižovatkou poblíž obce Medonosy ve Středočeském kraji. Asi půl kilometru severně od obce došlo na silnici I/9 za tříleté období k 18 nehodám, z toho čtyřem vážným. Dva lidé na místě zemřeli a dva si odnesli těžká zranění.

Nejkritičtější místa na silnicích v ČR v letech 2016 – 2018

V žebříčku 20ti nejrizikovějších lokalit v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za tříleté období zastoupen hned pětkrát. Naopak kraje Karlovarský, Plzeňský a Vysočina se v TOP 20 vůbec neobjevily.

PořadíSilniceKrajOkresVážné nehodyZraněné osobyKatastr
01 I/11 PardubickýUO57Červená Voda
02 I/11 OlomouckýSU45Olšany
03 I/9 StředočeskýME46Medonosy
04 I/11 MoravskoslezskýOP410Mokré Lazce
05 I/38 StředočeskýMB39Nepřevázka
06 I/13 LibereckýLB37Mníšek
07 I/52 JihomoravskýBV311Mikulov
08 I/13 ÚsteckýTP33Krupka
09 I/38 JihomoravskýZN36Znojmo
10 I/35 PardubickýUO36Vysoké Mýto
11 I/9 StředočeskýME34Tupadly
12 I/3 StředočeskýBN34Benešov
13 I/13 ÚsteckýTP320Teplice
14 I/20 JihočeskýPI38Protivín
15 I/65 LibereckýJN38Rádlo
16 I/38 StředočeskýMB36Bělá pod Bezdězem
17 I/33 KrálovéhradeckýNA36Česká Skalice
18 I/11 MoravskoslezskýKA34Havířov
19 I/49 ZlínskýZL33Zlín
20 I/4 JihočeskýPI28Předotice

Pro celostátní online verzi Automapy přejděte na www.allianz.cz/automapa

Nikdo z viníků 150 nehod nebyl pod vlivem alkoholu

„Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Automapy podílí.

Ze 150 zkoumaných vážných dopravních nehod se jich 54 stalo o víkendu. V 10 lokalitách dokonce došlo ke všem nebo k převážné většině nehod o víkendu. Bylo tomu tak i u tří z celkem čtyř vážných nehod v nejrizikovější lokalitě Středočeského kraje v zatáčce u Medonos.

Přestože větší část nehod se stala na suché vozovce, ke 46 nehodám došlo za mokra. Ve 13 úsecích tento charakter nehod převažoval a to například i v prvních dvou nejrizikovějších lokalitách Libereckého kraje.

Za zmínku rovněž stojí, že 13 nehod představovalo srážku s chodcem. Bohužel ve třech lokalitách proběhly vždy obě vážné nehody na daném místě za účasti chodce, a to ve 2. nejrizikovějším úseku Ústeckého kraje, ve 4. nehodové lokalitě kraje Olomouckého a v 5. nejnebezpečnějším místě Pardubického kraje.

Pouze 12 nehod se událo v nočních hodinách a u žádné ze 150 havárií nebyl prokázán viník pod vlivem alkoholu. Pro úplnost je třeba dodat, že u 14 dopravních nehod nebyla přítomnost alkoholu v krvi viníka zjišťována.

Logo společnosti

Tip na další článek: https://fintimes.cz/platit-autopojisteni-umerne-najetym-kilometrum-u-allianz-realita

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..