Každá pátá firma v ČR není aktivní

Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je v ČR téměř 100 000 společností, které nevyvíjejí žádné podnikatelské aktivity

Český obchodní rejstřík je zaplevelený spícími firmami. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je v ČR téměř 100 000 společností, které nevyvíjejí žádné podnikatelské aktivity. Podíl spících firem je o 5 p.b. vyšší mezi společnostmi s ručením omezeným než mezi akciovými společnostmi. Většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Spící firmy nejčastěji podnikají v oblasti podpůrných činností pro podnikání, zprostředkování velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří a úklidu.

V Česku je aktuálně registrováno 501 500 firem, z toho 475 030 společností s ručením omezených a 26 470 akciových společností. Podle interních odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 99 430 firem, což je necelých 20 % z celkového počtu firem v ČR. „Podle naší metodiky se počet spících firem meziročně snížil o 3 483 subjektů, jejich podíl na podnikatelské základně klesl z 21,18 % na 19,83 %,“ říká analytik Bisnode Milan Petrák s tím, že největší počet neaktivních společností Bisnode eviduje u firem, které byly založeny v roce 2017 a 2018.

Tip na článek: Firmám chybí přes 100 tisíc IT specialistů – nabízejí nadprůměrné platy a řadu benefitů

Kde je největší podíl spících firem

Největší podíl spících firem je v Karlovarském kraji (25,99 %) a Praze (25,33 %). Naopak v Moravskoslezském, Pardubickém, Olomouckém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině se podíl neaktivních firem na podnikatelské základně pohybuje kolem 11 %. Z absolutního pohledu má nejvíc, 55 886 firem, které nevykonávají žádné aktivity, registrované sídlo v Praze. To je 56,21 % z celkového počtu spících firem v ČR a meziročně o 0,7 % víc.

*statistika zahrnuje jen společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti, nikoliv například komanditní společnosti nebo společenství vlastníků apod.
*Zdroj: Bisnode

Jednotlivé obory podnikání se od sebe také podílem spících společností. V oblasti podpůrných činností pro podnikání, zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří, úklidových činností či informační činností podíl neaktivních firem pohybuje kolem 40 %. Naopak obory inženýrské činnosti, všeobecná ambulantní péče, velkoobchod s obráběcími stroji a ostatními stroji nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem firem, které nevykonávají žádné aktivity.

Poznámka: jen obory, ve kterých podniká nejméně 100 subjektů
Zdroj: Bisnode

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..