Jaké šance mají cizinci na získání hypotéky a v čem je žádost složitější?

Hypotéka pro cizince v ČR
Hypotéka pro cizince v ČR

Přejete si jako cizinec získat v Česku hypotéku? Není to nemožné, ale ani jednoduché. Podmínky jsou sice nastaveny přísněji, ale nejsou nepřekonatelné. Vysvětlíme, v čem mají cizinci žádost o hypotéku složitější a na co si musejí dát pozor.

Pravidla pro udělování hypoték pro cizince si stanovuje každá banka sama v rámci svých analýz a interních směrnic. Požadavky na klienty se proto liší a podmínky nelze jednoznačně paušalizovat. V základním měřítku hypotéka pro cizince zohledňuje tři hlavní aspekty:

  • příjem žadatele,
  • zemi původu,
  • druh pobytu.

Připravte se na doložení výše i původu příjmů

Při každé žádosti o hypotéku je nejdůležitějším faktorem výše příjmů. U cizinců zároveň banky přihlíží k tomu, zda příjmy pochází z České republiky. Stejně jako u tuzemských žadatelů banky preferují příjmy ze zaměstnaneckého poměru před příjmy z podnikání. Jestliže však příjmy zahraničního žadatele o hypotéku pochází z ciziny, jsou tyto příjmy podrobeny důkladnému prověření. K tomu se váže nutnost doložení celé řady dokumentů potvrzující příjmy i případné závazky žadatele.

Tuzemské banky zahraničním osobám poskytují hypotéku v maximální výši 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. V praxi je ale hodnota ještě nižší, přibližně okolo 70 až 80 %.

Občané EU získají hypotéku snadněji

Důležitým faktorem, při rozhodování o udělení hypotéky a jejich podmínkách je původ žadatele. Jednodušší situaci a mnohonásobně vyšší šance mají občané Evropské unie a poté občané zemí USA, Austrálie či Japonska. Naprosto bezproblémová je česká hypotéka pro Slováky, u kterých banky jen zřídkakdy dělají rozdíly.

Naopak v horší situaci se ocitají rezidenti rizikových zemí. Těmi jsou především africké státy, země blízkého východu ale také Ukrajina či Vietnam. A právě obyvatelé Ukrajiny a Vietnamu tvoří v České republice významnou část zahraniční komunity a také potencionálních bankovních klientů. Pokud k nim patříte, připravte se na důkladnější prověřování bonity, finančních závazků i pracovního poměru.

Rozhodující je druh pobytu cizince

Při rozhodování o přidělení hypotéky cizinci zohledňuje banka také druh pobytu či délku víza. Z pohledu bank jsou nejrizikovější klienti s krátkodobým vízem, které opravňuje pobyt v maximální délce 90 dnů s možností prodloužení. Lepší vyhlídky na získání hypotéky mají cizinci s dlouhodobým či trvalým pobytem a držitelé tzv. zelené karty.

Jak zvýšit šance pro udělení hypotéky cizinci?

Zvýšit šance na získání hypotéky lze ručitelem s vyššími příjmy a bez finančních závazků. Některé banky zároveň po klientech požadují sjednání životního pojištění v minimální výši 50 % z hypotéky.

Závěrem platí, že občané EU zpravidla se schválením hypotéky nemají větší potíže. Pro cizince z ostatních zemí je získání české hypotéky obtížnější, ne však zcela nemožné, vždy je důležitá výše a zdroj příjmů.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..