Jak Vám stavební spoření pomůže k vlastnímu bydlení? A kterak nejlépe peníze ze stavebka využít?

Stavební spoření neboli stavebko
Stavební spoření neboli stavebko

Bydlet ve svém je pro Čechy pořád velmi důležité. Podle průzkumu z konce roku 2018 společnosti Ipsos jich v současnosti o vlastním bydlení uvažuje 16 %. Podmínky financování však nejsou tak příznivé, jako bývaly dříve (až do roku 2017 / od té doby začala hypoteční podmínky zpřísňovat ČNB), což budování vlastního domova částěčně komplikuje. Jako jedno z řešení této složité bytové situace se nabízí třeba stavební spoření.

Proměnlivé úrokové sazby hypoték se ve stavebním spoření neodráží. Každý, kdo si stavebko zakládá, má jistotu, že mu spořitelna příštích šest let výši úroku nezmění. Při pravidelném ukládání peněz se klient nemusí bát, že by mu po skončení spoření zůstalo na účtu méně, než původně plánoval. A pokud má v úmyslu vzít si za nějaký čas úvěr na novou kuchyň, dokáže si bezpečně a přesně spočítat předem, na kolik ho vyjde.

Abychom za pět let neskončili na ulici aneb stavební spoření láká svou dostupností i podporou státu.

Podpora státu na stavebku může být až 2000 Kč ročně

U málokterého finančního produktu podává stát svým občanům pomocnou ruku natolik, jako právě u stavebního spoření. Zákon účastníkům garantuje státní příspěvek 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. „Nejvýše se může podpora od státu vyšplhat až na 2 000 korun ročně. Pokud si například klient stanoví, že za rok uspoří 15 000 korun, stát mu k tomu automaticky 15 stovek přidá. Za to si pořídí třeba nejlevnější plovoucí podlahu do menší místnosti nebo vyhřívaný žebřík do koupelny. To je bonus, který jinde nenajde,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nejdůležitější podmínkou, kterou klient musí splnit, aby ke svým úsporám dostal státní podporu, je dodržení vázací lhůty. Ta podle zákona trvá šest let. Pokud spořitel nechce o příspěvky od státu přijít, nesmí během této doby s uloženými penězi na stavebku manipulovat.

Stavební spoření – peníze bleskově a bez zástavy nemovitosti

V čem dále při řešení bytové situace stavební spoření pomáhá? Usnadňuje život mladým lidem, kteří ještě neměli příležitost naspořit nějaké peníze a nevlastní majetek, kterým by ručili. Spořitelny totiž svým klientům umí půjčit částky i v řádech statisíců zpravidla bez zástavy. Pokud potřebují, dostanou úvěr prakticky hned po uzavření smlouvy.

Tuto nespornou výhodu využívají i ti, které třeba při renovaci střechy tlačí čas a potřebují finanční prostředky opravdu pohotově. Rychlost, s jakou můžou při zařizování bydlení peníze získat, jim tak složitou situaci významně usnadní.

Zájem o stavebko setrvale stoupá

Další přednost stavebka spočívá v rozmanitosti jeho využití. Pomůže jak při koupi nebo přestavbě starého domu, tak při pořizování novostavby. Pokryje i služby architekta, správní poplatky při převodu nemovitosti, majetkové vypořádání po rozvodu, a dokonce uhradí i staré úvěry a půjčky, které si spořitel vzal na bydlení předtím.

Každý, kdo už teď zvažuje, co bude za pět a více let, by měl o založení stavebního spoření zauvažovat. Spoří-li člověk na stavebku už nějakou dobu, určitě by v tom neměl přestávat. Podobně výhodný produkt totiž se na finančním trhu neobjeví. Svědčí o tom i zvyšující se počet uzavřených smluv, který meziročně vzrostl přibližně o sedminu.

Jak peníze ze stavebního spoření nejlépe použít?

Možná díky stavebku už několik let pravidelně spoříte a nedáte na něj dopustit, nebo se naopak řadíte mezi ty, kteří se k jeho založení teprve odhodlávají. Stavební spoření je totiž dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem na českém trhu. Ať už patříte do první, nebo druhé skupiny, určitě chcete peníze ze stavebka využít co nejlepším způsobem.

Co bude za pět nebo deset let?

O tom uvažuje snad každý z nás. A současně přemýšlíme nad tím, z čeho jednou naše bydlení zaplatíme. Odpověď můžete najít třeba ve stavebním spoření, které při budování domova nabízí dvě cesty.

Spolehlivé spoření s podporou státu

První z nich je výnosné spoření prakticky bez rizika. „Tuto možnost volí spíše ti, kteří chtějí postupně střádat své finanční prostředky, a přitom je i spolehlivě zhodnotit,“ komentuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Ačkoliv na první pohled vypadá jako jakékoli jiné spoření, má svá specifika. Klient pravidelně na účet posílá určitou sumu, kterou mu spořitelna obohatí o úroky. Navíc ale od státu dostává podporu, která dělá 10 % z roční uspořené částky. Nejvýše může státní příspěvek dosáhnout na 2000 korun za rok.

Když po šesti letech uplyne takzvaná vázací lhůta, klient může nastřádané peníze včetně státní podpory vybrat a použít je stejně jako kterékoli jiné úspory. To však neznamená, že jsou vaše peníze nedostupné po celou dobu spoření, lze je kdykoliv vybrat, pak ale přicházíte o výhodnou státní podporu. Pokud člověk potřebuje, nabízí mu stavebko možnost výhodného úvěru pro bytové potřeby.

Vzít si úvěr – kdykoliv a na cokoliv

Věřte totiž, že nenadálá situace u vás doma může potkat opravdu každého. Nikdo z nás totiž nedokáže plánovat se stoprocentní jistotou. Třeba kompletní rekonstrukce stoupaček nebo náhlá výměna kotle dokáže nepříjemně překvapit. Naštěstí úvěrem zaplatíte všechno, co souvisí s bydlením. Od spořitelny peníze dostanete pohotově a bez zbytečného čekání.

Možnost vzít si od spořitelny úvěr má každý, kdo si na stavebku spoří a je schopen úvěr splácet. Záleží jen na klientovi, jestli se pro něj rozhodne, nebo jestli setrvá jen u spoření. „Pozitivní je, že oproti běžným bankám člověk přesně ví na roky dopředu, za jakých podmínek mu stavební spořitelna úvěr poskytne,“ dodává Jiří Šedivý.

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.

Vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (ČMSS – Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Stavební spoření – a jaké máte s tímto produktem zkušenosti Vy? Podělte s námi prosím dolů do komentářů, děkujeme!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..