Jak ušetřit peníze v domácnosti? Rodinný rozpočet pod lupou.

Jak ušetřit peníze v domácnosti? Rodinný rozpočet pod lupou!
Jak ušetřit peníze v domácnosti? Rodinný rozpočet pod lupou!

Chcete doma ušetřit? Zkuste tyto jednoduché tipy, je to snadné! Potřebovali byste ušetřit, ale nevíte jak na to? Přestože máte stabilní a přiměřený příjem, ke konci měsíce vám pořád chybí peníze? Neuděláme z vás sice boháče, ale pomůžeme Vám najít „díry“, kudy se peníze zbytečně ztrácejí a příště byste je mohli ušetřit!

Dobrý přehled o rodinném rozpočtu

Není možné ušetřit, pokud neznáte své měsíční příjmy, ale hlavně výdaje. Podívejte se jim pořádně na zoubek a rozdělte je na výdaje:

  • Nezbytné: to jsou ty, které potřebujete pro normální a běžné fungování domácnosti (nájem a energie, dojíždění do práce, potraviny a léky, školné pro děti, …)
  • Ostatní: náklady, které můžete bez okolků vypustit a nebude to mít vliv na základní chod domácnosti (vstupenky do kina, návštěvy restaurací, nové módní značkové boty, dovolená u moře, …)

Když od příjmů odečtete výdaje, měl by vám vyjít kladný výsledek – pak je fajn, když to, co zbyde, si odložíte na horší časy, ja se říká pro „strýčka Příhodu“.

Spotřeba versus úspora energie a elektřiny v domácnosti
Spotřeba versus úspora energie a elektřiny v domácnosti

„Pokud jste v záporných číslech, pak to znamená, že se vám tenčí úspory, měli jste-li nějaké. V opačném případě se už pravděpodobně topíte v dluzích. Není ideální řešit pravidelné výdaje půjčkou. Problém tak jen oddálíte, ale nevyřešíte,“ říká finanční specialista ze společnosti Zonky Ondřej Nosek.

Jídelníček a nákupní seznam

Možná to zní úmorně, ale tyhle dvě věci by se měly stát vaším běžným pomocníkem. Sice to bude stát trochu času a úsilí, ale výsledkem bude, že v košíku nepřistanou zbytečnosti a v ledničce se nezkazí jídlo, které nespotřebujete.

Sepište si, co chcete v týdnu a o víkendu vařit. A přesně podle toho udělejte nákup, ideální frekvence většího nakupování je jednou až dvakrát týdně. Vynechte neplánované výlety pro drobnosti, nejspíše byste vzali i „něco navíc“. Do obchodu choďte sytí – lépe odoláte různým lákadlům.

Pro ještě větší úspory projděte slevové letáky. Existuje i celá řada srovnávacích webů (jako například Kupi.cz), kde najdete akční ceny velkých řetězců a obchodních sítí.

A přidáme ještě jeden marketingový trik: porozhlédněte se i po zboží ve spodních a horních regálech. Je totiž obvyklou praxí, že nejdražší zboží bývá ve výši očí a to levné nad a pod ním. ;-)

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za potraviny utratíme okolo 18 % z rozpočtu a vypadá to nějak takto:

NÁZEV %
Potraviny 16,03%
Maso 4,21%
Mléko, sýry a vejce 3,16%
Pekárenské výrobky; obiloviny 2,83%
Nealkoholické nápoje 1,73%
Zelenina 1,44%
Ovoce 1,30%
Cukr, marmeláda, med, čokoláda a cukrovinky 1,21%
Minerální vody, nealkoholické nápoje, ovocné a zeleninové šťávy 1,08%
Oleje a tuky 0,76%
Káva, čaj a kakao 0,65%
Ryby a mořské plody 0,44%

 

Domácí strava versus polotovary a restaurace

Chodíte rádi na kávu nebo večeři s přáteli? A v době oběda si ještě skočíte do restaurace nebo jídelny? Chcete-li ušetřit rozpočet o kus víc, vyhněte se těmto „radovánkám“, jak jen to bude možné. Aspoň párkrát týdně si oběd do práce připravte doma. Není to sice tak pohodlné, jako když vám hotové jídlo donesou až pod nos, ale zase je to úsporné. Navíc při vaření doma přesně víte, co jste do jídla přidali a můžete si ho připravit úplně podle svého gusta.

Nebojte se vařit ve velkém a přebytky zmrazit. Ušetříte tím, jak svoji energii, tak tu, co potřebujete k vaření. Ideální je vařit v tlakovém hrnci, nebo aspoň v hrnci s pokličkou.

Zhasínejte a netopte pánu Bohu do oken

Nikoho nepřekvapí, že plýtvání energiemi leze do peněz. Proto po sobě hned zhasínejte a naučte to i členy rodiny. Nesviťte zbytečně. Pokud máte doma „historické“ klasické žárovky, vyměňte je za ty úsporné.

Podobné je to i u spotřebičů – pokud vás čeká nákup nějakého nového kousku, zkuste raději investovat trochu více do kvalitnějšího a spolehlivého, který navíc má štítek se spotřebou energie aspoň A, nebo lepší.

Energetická náročnost spotřebičů a domácností
Energetická náročnost spotřebičů a domácností

„Spíše než do nového modelu telefonu nebo větší TV investujte raději do něčeho, co doma skutečně potřebujete. Na úsporné lednici, pračce nebo myčce můžete pak nakonec i ušetřit. Nenakupujte to, co si nemůžete dovolit, ale pokud vám chybí nějaké finance, taková půjčka se dá považovat za rozumnou,“ říká Ondřej Nosek.

Co se týká tepla domova, nedělá ho tropicky vytopený byt nebo dům. Zaměřte se na ekonomické vytápění a ušetříte. Nemělo by se stávat, že půjdete spát a v ložnici bude vedro k zalknutí, zatímco přes den máte rampouch u nosu. Každý stupeň navíc hraje velkou roli, znamená navýšení spotřeby zhruba o 6%, což vás jistě na vyúčtování nepotěší!

Doporučená teplota místností vypadá takto:

Předsíň, chodba 15 – 19 °C
toaleta 15 – 19 °C
ložnice 16 – 18 °C
kuchyně 18 – 20 °C
Obývací pokoj 20 – 22 °C
Dětský pokoj 20 – 22 °C
koupelna 22 – 24 °C

 

Spotřeba vody v domácnosti

Nejen na elektrice, topení, ale i na vodě se dá hodně ušetřit. Kapou vám kohoutky nebo protéká WC? Opravte je! 

Zmizí vám totiž až 24 litrů denně z kohoutku a dokonce až 2000 litrů denně z protékajícího WC! Ročně vám tak kanálem můžou zbytečně protéct stovky korun.

Dalším krokem je omezení koupání (průměrná vana pojme okolo 190 l vody) – raději se sprchujte, a to po dobu nezbytně nutnou (okolo 60 litrů vody). I u čištění zubů vodu zavírejte, ušetříte tak až 10 litrů vody. Myjete nádobí? Napusťte si dřez, pokud nemáte myčku (ta je, možná překvapivě, na vodu úspornější).

„Pokud se vám měsíčně podaří pár stokorun ušetřit, můžete se zkusit své úspory ještě do budoucna zhodnotit a rozšířit tím, že budete investovat,“ radí Ondřej Nosek ze společnosti Zonky, která sama nabízí investice drobným investorům do P2P půjček, tedy do dnes velmi populárních půjček napřímo mezi lidmi, s vynecháním banky jako prostředníka a tím pádem i mnohem lepším podmínkám půjčky (pozn. banka si bere 20 a více procent z poskytnutého úvěru).

Našli jste i vy prostor, kde váš rodinný rozpočet zbytečně „teče“? Zkuste se zamyslet třeba i nad tím, zda nemáte další zbytečné výdaje. Takový odnaučený kuřák ušetří okolo 15 tisíc ročně! Každý jistě najde i mnoho dalších způsobů, jak ušetřit peníze.

Pokud máte nějaký svůj vlastní tip nebo radu, budeme velmi rádi, když se o ni podělíte s našimi čtenáři dole v komentářích, děkujeme!

1 KOMENTÁŘ

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..