Jak na rodinný rozpočet? Těmito pravidly se řídily už naše babičky

Rodinný rozpočet
Rodinný rozpočet

Nastavit si rodinný rozpočet tak, abychom vycházeli s penězi a zároveň neměli pocit, že sobě nebo dětem něco upíráme, není jednoduché. Zejména v době snadno dostupných půjček a nákupů na splátky není jednoduché se udržet a výdaje plánovat. Přitom základní pravidla, která vedou k vyrovnanému rodinnému rozpočtu jsou jednoduchá a po staletí neměnná.

Rodinný rozpočet

Prvním krokem k vyrovnanému rozpočtu je získat kontrolu nad všemi penězi, které tvoří pravidelný měsíční příjem rodiny. Naše babičky bývaly zvyklé dát v den výplaty peníze na stůl a dobře si rozmyslet, jak s nimi v následujícím měsíci naloží. Na stole se tak za chvíli objevila hromádka na bydlení, na jídlo, na další běžné výdaje, na splátky a na horší časy. Jednotlivé hromádky pak našly své místo v obálkách nebo třeba v hrnečcích.

1. Mějte přehled o příjmech a výdaje důkladně plánujte

V dnešní době na toto malé rodinné účetnictví zapomíná stále více lidí. Hlavně pokud mají všechny své peníze na účtu a fyzicky s nimi nepřijdou do kontaktu. Koneckonců placení kartou „nebolí“ právě proto, že takto utracené peníze „neotočíme“ v ruce. Nikdo netvrdí, že je nutné peníze z účtu vybírat a dávat je do papírových obálek. Přehled o tom, kolik za co utratíte, je ale nezbytností.

Jak správně sestavit rozpočet? Základem je tabulka s nezbytnými výdaji 

Které výdaje můžeme označit jako nezbytné či povinné? Jednoduše všechny, bez kterých by vaše rodina nemohla řádně fungovat. Počítají se zejména výdaje za tyto věci:

  • Domácnost (nájem, hypotéka, energie: plyn, elektřina, voda, ale i poplatky za internet, televizi atd.)
  • Auto (leasing, povinné ručení, pojištění, pohonné hmoty, výměna pneumatik, údržba) 
  • Jídlo (velké i malé nákupy v obchodech, obědy v práci a ve škole, hotová jídla „s sebou“, svačiny) 
  • Oblečení a obuv 
  • Zábava (kino, menší výlety, sauna, lístky na zápas, večere v restauraci atd.)
  • Cestování a dovolená 
  • Úspory

Pokud ve svých účtech nemáte úplně jasno, začněte právě tady. I když první nahlédnutí na zůstatek účtu bude nepříjemné, je pro vyrovnaný rodinný rozpočet klíčové.

2. Neutrácejte peníze, které nemáte!

Bez peněz do hospody nelez.

Pro naše babičky jasná věc. Pro nás – v době jednoduše dostupných půjček a nákupů na splátky – je toto pravidlo ale velice těžké dodržet. I když chcete udělat radost sobě nebo dětem a dopřát rodině, dlouhodobě se tato strategie nevyplatí. Dárky, dovolená, oblečení, které není nezbytně nutné, zábava… to všechno bychom si měli odpustit, pokud právě nemáme peníze nazbyt. 

Výjimky jsou tu pouze dvě: pokud zničehonic „odejde“ spotřebič, bez kterého to v domácnosti nejde (pračka, lednice, sporák), nebo pokud chceme investovat do věci, která nám pomůže vydělat (třeba notebook pro práci z domova). Tady je půjčka rozumnou volbou – samozřejmě v případě, že rodinný rozpočet unese jednotlivé splátky.

TIP: Pokud už si musíte půjčku vzít, vždy se nejprve ujistěte, že je pro vás výhodná. V případě, že si půjčujete poprvé, můžete využít půjčky bez úroků i poplatků. Jednoduše vrátíte přesně tolik peněz, kolik jste si půjčili.

3. Dávejte si stranou peníze na horší časy, které vždy zákonitě přijdou

Kdo šetří, má za tři!

Na toto přísloví, kterého se držely naše babičky, je velice jednoduché zapomenout – zejména když je kolem nás tolik věcí, které lákají ke koupi. Bez úspor se však rodinný rozpočet neobejde. Pamatujte na to, že při šetření bystě měli oddělovat peníze na splnění snů (velká dovolená, koupě bytu, auta atd.) od peněž na horší časy. Odborníci na finance doporučují mít bokem částku ve výši až 6 měsíčních příjmů. Díky takovému finančnímu „polštáři“ budete mít klidné spaní i při nečekané ztrátě zaměstnání, ať už bude její příčina jakákoli.

Kolik peněz dávat měsíčně stranou?

  • 10–20 % příjmů představuje rezervu na nečekané události. Vzpomínáte na „naši“ rozbitou lednici nebo pračku? Právě tyto výdaje patří do kategorie rezerv.
  • 10–30 % z výplaty pak odkládejte na horší časy. Díky těmto úsporám se nemusíte bát náhlého výpadku příjmů. 
  • Další ušetřené peníze jsou určené na splnění si dlouhodobějších cílů a snů. Dobrá zpráva je, že jakmile budete mít stranou dost peněz na nečekané události, můžete se věnovat už jen spoření na tyto příjemné věci.

4. Každý nákup si dobře promyslete

Část peněz máme na kupičce s nápisem „povinné výdaje“, další jejich část je označena jako „úspory“. Vše, co zbyde, jsou peníze, které je možné utratit za zábavu a drobné radosti. I tak ale není dobré se řídit heslem Peníze budou, my nebudeme. Pokud máte pocit, že se vám peníze vždy rozkutálí až moc rychle, vyzkoušejte jednouchý tip: Pokaždé, když jdete do práce nebo do obchodu, vezměte si s sebou jen malou hotovost a platební kartu nechte doma. Zabráníte tím impulzivním nákupům věcí, které nepotřebujete. V případě, že o věc opravdu budete stát i po nějakém čase, můžete si ji bez výčitek pořídit. Dalším způsobem je pak nastavení denního limitu na kartě.

TIP: Víte o tom, že své peníze utrácíte mnohem rychleji, než vám na účtu přibývají? Neřešili jste zatím žádnou rezervu na horší časy? V tom případě začněte s domácím účetnictvím ještě dnes. Stačí se řídit našimi čtyřmi pravidly a zdravý finanční rozpočet se brzy dostaví, good luck!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..