Index Hypoteční banky: Růst cen nemovitostí pokračuje nejvíce u bytů, rodinné domy a pozemky tempo růstu zvolnily

Index Hypoteční banky - vývoj tržní ceny nemovitostí (bytů, rodinných domů, pozemků)
Index Hypoteční banky - vývoj tržní ceny nemovitostí (bytů, rodinných domů, pozemků)

Ceny rezidenčních nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2017 pokračovaly ve svém růstu. Nárůst cen se oproti závěrečnému čtvrtletí loňského roku ale zpomalil. Nejvíce to bylo patrné u pozemků, jejichž růst z konce roku se zpomalil téměř o polovinu. Zatímco byty dosáhly nového rekordního meziročního cenového nárůstu ve výši 12,1 pcb, rodinné domy a pozemky rostly jen mírným tempem.

  • Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 3,0 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 117,6. Meziročně si ceny bytů připsaly 12,1 pcb.
  • Ceny rodinných domů se během čtvrtého čtvrtletí zvyšovaly jen mírně, a to o 1,2 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 114,1. Meziročně stouply o 4,9 pcb.
  • U pozemků vzrostla cena jen mírně, a to o 2,4 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 137,8. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2016 jejich cena vzrostla o 11,9 pcb.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také přímo na webu Hypoteční banky: www.hypotecnibanka.cz.

Indexy Hypoteční banky za první čtvrtletí 2017

HB INDEX 1Q 2017 – Bytové jednotky:

„I v prvním kvartále letošního roku růst cen bytů pokračoval, a meziročně dokonce lehce zrychlil. Oproti silnému druhému pololetí 2016 však došlo ke zpomalení. Nejvíce ceny bytů rostly na Jižní Moravě, ve Středočeském kraji a Praze a na Plzeňsku. Naopak nejmenší cenové nárůsty si připsaly byty v Ústeckém kraji, díky slabší poptávce, a na Olomoucku, kde se tak kompenzoval razantní nárůst cen během loňského roku. Už několikáté čtvrtletí platilo, že ceny starších panelových bytů rostly více než u bytů cihlových. Největší zájem na trhu panoval u bytů s celkovou obytnou plochou o velikosti 56 – 75 m2,“

uvedl Petr Němeček.

HB INDEX 1Q 2017 – Rodinné domy:

„Také ceny rodinných domů zaznamenaly na počátku letošního roku velmi mírný růst podobný tomu z počátku loňského roku. Na trhu panuje stabilní poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst. Zájem je i o rodinné domy ve zhoršeném stavu, které jsou levnější a vhodné k postupné rekonstrukci. I nadále roste podíl výstavby v nízkoenergetickém standardu. Ten splňuje už přibližně každý desátý nový rodinný dům. V prvním čtvrtletí letošního roku rostla nabídka developerské výstavby v okolí Prahy, a to včetně nabídky prodejů ve standardu shell & core, tedy bez dokončení interiérů,“

uzavírá Petr Němeček.

HB INDEX 1Q 2017 – Pozemky:

„Na trhu s pozemky pokračoval v úvodu letošního roku setrvalý mírný cenový růst i růst poptávky. Za posledních 5 let bylo dosaženo průměrného ročního růstu cen přibližně o 5 pcb. To z pozemků činí bezpečnou investici s nízkými udržovacími náklady. Největší zájem je dlouhodobě o lokality v okolí velkých měst. Existuje však i poptávka po pozemcích bez kompletních inženýrských sítí, kde je nutné vybudovat domovní čističky, využít tepelná čerpadla, vyhloubit studny apod.,“

uzavřel Petr Němeček.

Co to je HB INDEX a kde se vzal?

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

INDEX Hypoteční banky

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách.

1 KOMENTÁŘ

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..