Identifikovaná osoba k DPH – vše co potřebujete vědět

Identifikovaná osoba k DPH
Identifikovaná osoba k DPH

V roce 2013 byl do zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) doplněn nový pojem identifikovaná osoba. Statut identifikované osoby může být pro subjekty z České republiky výhodný, protože zjednodušuje jejich povinnosti a zároveň jim umožňuje u tuzemských plnění nepřipočítávat DPH (ale pak také DPH neodpočítávají).

Identifikovaná osoba – vysvětlení pojmu

Identifikovaná osoba – osoba, která není plátcem DPH a je to osoba:

  • povinná k dani (právnická i fyzická) nebo právnická osoba nepovinná k dani, která pořídí zboží z jiného členské státu EU v hodnotě přesahující 326 000 Kč za rok – viz § 6g Zákona o DPH (ale zároveň nepřekročila obrat 1.000.000,- Kč, jinak by se musela stát plátcem DPH povinně)
  • povinná k dani, která přijme službu, dodání zboží s instalací nebo montáží, dodání zboží soustavami nebo sítěmi (energie) od osoby z jiného členského státu EU nebo ze třetí země (mimo EU) bez ohledu na částku – viz § 6h Zákona o DPH – např. služby Google, Facebook, software ze zahraničí apod.
  • povinná k dani, která poskytuje službu s místem plnění v jiném členském státě EU – viz § 6i Zákona o DPH

Identifikované osoby je možné vyhledat v celostátním registru plátců DPH registrovaných v České republice.

Osoba identifikovaná k dani

Identifikovaná osoba je povinna se registrovat na finančním úřadě jako identifikovaná osoba a přidělené DIČ používat při vystavování daňových dokladů. Identifikovaná osoba je povinna se registrovat do 15 dnů ode dne, ve kterém se stala identifikovanou osobou.

Registrační formulář je stejný jako pro plátce DPH – Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty, ale v záhlaví se vybere možnost Typ registrace – identifikovaná osoba (Osoba identifikovaná k dani).  Identifikovaná osoba podává přiznání k DPH pouze z důvodů výše uvedených.

Pro tuzemské účely dále vystupuje jako neplátce DPH – neuplatňuje daň na výstupu a nemá nárok na odpočet na vstupu. V prvních dvou případech vzniká povinnost přiznat daň a zaplatit jí, ale identifikovaná osoba nemá (na rozdíl od plátce DPH) nárok na odpočet s přiznávaných plnění. Ve třetím případě se plnění vykáže na příslušném řádku přiznání k DPH a zároveň se uvede v souhrnném hlášení.

Identifikovaná osoba na rozdíl od plátce DPH podává přiznání pouze za měsíce, ve kterých nastalo nějaké zdanitelné plnění.

Od 1.1.2015 přibyli tři nové důvody pro dobrovolnou registraci identifikované osoby:

  • osoba povinná k dani, která bude poskytovat vybrané služby v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa (Mini one stop shop) – viz § 6j Zákona o DPH
  • osoba povinná k dani, která bude pořizovat zboží z jiného členského státu EU v hodnotě přesahující 326 000 Kč za rok –  – viz § 6k Zákona o DPH
  • osoba povinná k dani, která bude přijímat službu, dodání zboží s instalací nebo montáží, dodání zboží soustavami nebo sítěmi (energie) od osoby z jiného členského státu EU nebo ze třetí země (mimo EU) bez ohledu na částku nebo která bude poskytovat službu s místem plnění v jiném členském státě EU – viz § 6h Zákona o DPH

Kdy se musíte stát identifikovanou osobou?

Registrovat se jako identifikovaná osoba musíte například, pokud:

  • na své webové stránky umístíte reklamy z reklamního systému Google AdSense; přihlášku k registraci musíte podat do 15 dnů od umístění reklamy na svůj web, identifikovanou osobou se stáváte dnem umístění reklamy na své webové stránky,
  • nakoupíte z jiné země Evropské unie oblečení a zboží značek Next, H&M a dalších v celkové hodnotě vyšší než 326.000,- Kč (bez DPH).

Výhody využití institutu identifikované osoby

Identifikované osoba podává daňové přiznání a souhrnné hlášení pouze v případě, že jí ve zdaňovacím období vznikne daňová povinnost, nemusí tedy podávat nulová daňová přiznání.

Identifikovaná osoba nemusí u tuzemských plnění uplatňovat DPH, ale pak také nemá nárok na odpočet DPH.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..