Fincentrum Hypoindex září 2019

Plošné zlevňování hypoték pokračovalo i v září. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se podle Fincentrum Hypoindexu propadla o 0,14 procentního bodu na 2,47 procenta. Ani díky levnějším hypotékám ale hypoteční trh příliš neožívá

Plošné zlevňování hypoték pokračovalo i v září. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se podle Fincentrum Hypoindexu propadla o 0,14 procentního bodu na 2,47 procenta. Ani díky levnějším hypotékám ale hypoteční trh příliš neožívá.

Počet sjednaných hypoték v září meziměsíčně vzrostl o 206 smluv na 6 359. To ovšem není nic neobvyklého, zájem o hypotéky většinou po letních prázdninách roste. Přestože levnější hypotéky přilákal do bank více klientů než v srpnu, objem poskytnutých hypoték se jen těsně dostal za hranici 15 miliard korun.

Srovnání počtů a objemů hypoték v srpnu a v září v jednotlivých letech
Tabulka 1: Srovnání počtů a objemů hypoték v srpnu a v září v jednotlivých letech
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Září tak s objemem poskytnutých hypoték v celkové výši 15,007 miliard korun letos na rozdíl od loňského roku, kdy byly poskytnuty hypotéky za téměř 21 miliard korun, hypotečnímu trhu příliš nepomohlo.

Fincentrum Hypoindex září 2019
Graf 1: Fincentrum Hypoindex září 2019
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Za první tři čtvrtletí letošního roku byly poskytnuty hypotéky za 128,333 miliard korun. V loňském roce to přitom již bylo téměř 160 miliar korun a o rok dříve dokonce více než 168 miliard korun. Hypoteční trh tak letos již zaostává za loňským rokem o více než 30 miliard korun a rekordní hodnotám minulých let se nenávratně vzdaluje.

Srovnání vývoje hypoték za devět měsíců roku 2018 a 2019
Tabulka 2: Srovnání vývoje hypoték za devět měsíců roku 2018 a 2019
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Novinky na hypotečním trhu

Zlevňování hypotečních úvěrů probíhá napříč celým trhem. Během září poklesly hypoteční sazby téměř ve všech bankách. K zářijovému snižování sazeb České spořitelny se připojila například Equa bank, Moneta Money Bank či Sberbank.

Tip na článek: Fincentrum Hypoindex srpen 2019

Některé banky snížily sazby u hypoték již po několikáté v řadě. Air Bank přistoupila ke snížení úrokových sazeb hypoték během měsíce dvakrát a hypotéky od 1,5 milionu korun nabízí za 2,39 procenta. Wüstenrot zlevnil hypotéky od konce srpna dokonce již třikrát a hypotéky s fixací na tři až sedm let poskytuje s úrokovou sazbou od 2,33 procenta. Fio banka snížila hypoteční sazby již po páté v řadě a hypotéky s fixací pět let nabízí se sazbou 1,98 procenta.

Letošní pokles hypotečních sazeb pravděpodobně nezastaví ani Česká národní banka (ČNB) na svém listopadovém zasedání. Vývoj inflace, která v září zpomalila, by totiž neměl centrální bankéře přimět ke zvyšování základních úrokových sazeb.

Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex září 2019
Tabulka 3: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex září 2019
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Odborným partnerem ukazatele je Česká bankovní asociace

Ceska bankovni asociace (CBA)
Ceska bankovni asociace (CBA)

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: 

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..