Fincentrum Banka a Pojišťovna roku 2016 – kompletní výsledky

Fincetrum Banka roku 2016
Fincetrum Banka roku 2016

15. ročník ocenění Fincentrum Banka roku vyvrcholil 23. 11. 2016 v pražském paláci Žofín. Cenu pro absolutního vítěze a nositele titulu „Banka roku“ převzal generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac'h. Titul „Pojišťovna roku“ získala podruhé v řadě Allianz pojišťovna. Stavební spořitelnou roku byla zvolena Českomoravská stavební spořitelna. Nejdynamičtější bankou roku 2016 se stala počtvrté v řadě Air Bank.

Generálním partnerem ocenění Fincentrum Banka roku je společnost Fincentrum, hlavními partnery jsou poradenská společnost EY Česká republika a konzultační a technologická společnost Trask solutions.

Výsledky Fincentrum banky a pojišťovny roku 2016

 

Kompletní výsledky Fincentrum banky a pojišťovny roku 2016:

Banka roku

 1. Komerční banka, a.s.
 2. Česká spořitelna, a.s.
 3. Československá obchodní banka, a. s.

Bankéř roku

Albert Le Dirac´h

Pojišťovna roku

 1. Allianz pojišťovna, a.s.
 2. Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 3. Česká pojišťovna a.s.

Pojišťovák roku

Martin Žáček

Nejdůvěryhodnější banka roku

 1. Česká spořitelna, a.s.
 2. Komerční banka, a.s.
 3. Československá obchodní banka, a. s.

Nejdynamičtější banka roku

 1. Air Bank a.s.
 2. Fio banka, a.s.
 3. MONETA Money Bank, a.s.

Privátní banka roku

 1. J&T Banka, a.s.
 2. Československá obchodní banka, a. s.
 3. Komerční banka, a.s.

Online banka roku

 1. Air Bank a.s.
 2. Komerční banka, a.s.
 3. Česka spořitelna, a.s.

Banka bez bariér

 1. Česká spořitelna, a.s.
 2. Raiffeisenbank a.s.
 3. Československá obchodní banka, a. s.

Účet roku

 1. UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. – U konto
 2. Air Bank a.s. – Běžný účet
 3. Česká spořitelna, a.s. – Osobní účet spojený s programem Za důvěru

Hypotéka roku

 1. Česká spořitelna, a.s. – Hypotéka České spořitelny
 2. Air Bank a.s. – Převod hypotéky
 3. Hypoteční banka, a.s. – Pěkná hypotéka

Životní pojištění roku

 1. Allianz pojišťovna, a.s. – Rytmus risk
 2. Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – Životní pojištění NA PŘÁNÍ
 3. Česká pojišťovna a.s. – Životní pojištění Můj život pro děti

Penzijní společnost roku

 1. Allianz penzijní společnost, a.s.
 2. Penzijní společnost České pojišťovny, a.s.
 3. KB Penzijní společnost, a.s.

Stavební spořitelna roku

 1. Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
 2. Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
 3. Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.

Autopojištění roku

 1. Allianz pojišťovna, a.s. – Povinné ručení
 2. Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – Autopojištění NAMÍRU
 3. Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – Autopojištění Combi Plus III

Banka a pojišťovna roku 2016

„V generálním řediteli Albertu Le Dirac'hovi, který získal od ostatních šéfů bank titul Bankéř roku 2016, našla Komerční banka skvělého lídra. I díky jeho jasné vizi a odvaze k manažerským rozhodnutím rozvíjí Komerční banka své vedoucí postavení v řadě segmentů bankovního trhu. Fakt, že jde o tradiční a velkou banku, nic neubírá na její schopnosti inovovat i chuti investovat do bezpečnosti online správy financí,“ komentoval vítězství Komerční banky zakladatel společnosti Fincentrum a předseda organizačního výboru ocenění Petr Stuchlík.

Fincetrum Banka roku 2016 Zofin
Fincetrum Banka roku 2016 Zofin

V kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku, jejíž pořadí určují sami spotřebitelé v rámci výzkumu agentury STEM/MARK, obhájila loňské prvenství Česká spořitelna. Ta získala prvenství také v kategorii Hypotéka roku a v kategorii Banka bez bariér. V té hodnotí dostupnost bank pod patronátem Konta Bariéry formou mystery shoppingu sami hendikepovaní klienti.

Nejdynamičtější bankou roku 2016 se stala počtvrté v řadě Air Bank. „Air Bank sází na velmi proaktivní klientský přístup – i díky tomu dokázala od svého vzniku oslovit již půl milionu klientů. Na český trh přináší řadu revolučních inovací, které navíc dokáže rychle uvádět do praxe. V roce 2016 např. jako první banka na českém trhu spustila bezkontaktní výběry z bankomatu, které jsou nejen pohodlnější pro klienty, ale navíc zamezí scanování karet a dalšímu podvodnému jednání,“ říká k vítězství AirBank Pavel Riegger, vedoucí partner oddělení poradenství pro finanční instituce společnosti EY, která je dlouhodobým partnerem kategorie Nejdynamičtější banka roku.

Air Bank obhájila také vítězství v kategorii Online banka roku 2016. „Air Bank těží z jednoduchého a uživatelsky přívětivého internetového bankovnictví. Díky tomu a díky investicím do bankomatové sítě nemusí budovat širokou pobočkovou síť, a přesto je pro klienty plnohodnotnou bankou i v místech, kde nelze bankovní pobočku z ekonomických důvodů provozovat,“ dodává Filip Tománek, CEO společnosti Trask solutions, která je partnerem této kategorie.

Nejlepší účet letos přihlásila do Fincentrum Banky roku podle odborné poroty UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. V kategorii Účet roku 2016 zvítězilo její U konto. V kategorii Privátní banka roku, jejímž patronem je web s exkluzivními informacemi MotejlekSkocdopole.com, zvítězila J&T Banka. Ze třetího místa v roce 2014 a druhého v roce 2015 tak dosáhla letos na absolutní vítězství v této prestižní kategorii, jejíž vítěz je hodnocen na základě doporučení českých a slovenských miliardářů.

I přes nepodařenou penzijní reformu je penzijní spoření nadále produktem, který by měl patřit k pilíři osobních financí coby zajištění na penzi mimo státem garantovaný důchodový systém. Nositelem titulu Penzijní společnost roku 2016 se stala Allianz penzijní společnost, která dokázala zajistit svým klientům mezi penzijními fondy v roce 2015 nejlepší zhodnocení na českém trhu.

Pojistné kategorie v letošním ročníku Fincentrum Banky roku již podruhé v řadě zcela ovládla Allianz pojišťovna. Kromě titulu Pojišťovna roku 2016 získala také tituly Autopojišťění roku 2016 a Životní pojištění roku 2016.
„Při vyhlášení loňských výsledků jsem hovořil o výjimečnosti Allianz pojišťovny, která jako první v historii ovládla v rámci jednoho ročníku všechny tři pojišťovací kategorie. Fakt, že se jí podařilo tento hattrick obhájit, jasně dokládá skvělou formu této pojišťovny i kvalitu jejích produktů,“ hodnotí Petr Stuchlík.
Bankéřem roku 2016, kterého si ze svého středu vybrali generální ředitelé všech hodnocených bank, se stal Albert Le Dirac'h, generální ředitel Komerční banky, která získala i absolutní vítězství a titul Banka roku 2016. Pojišťovákem roku 2016 zvolili generální ředitelé všech hodnocených pojišťoven podruhé v řadě Martina Žáčka, generálního ředitele Uniqa pojišťovny.

Fincentrum Banka roku 2016 a komentář organizátorů

Komentář analytického oddělení společnosti Fincentrum k výsledkům jednotlivých kategorií Fincentrum Banka roku 2016, hlavní kategorie:

Banka roku

I v letošním ročníku Banky roku došlo k bitvě velkých bank s menší a dravou konkurencí, která klade důraz na jednoduchost nabídky se základními službami zdarma. V jiných kategoriích již menší banky sklízí často úspěchy a postupně se umisťovaly i v hlavní kategorii. Zatímco v roce 2015 se z velkých bank podařilo zabodovat pouze České spořitelně, v roce 2016 se již všem třem velkým bankám podařilo vrátit na scénu a obnovit svoji hegemonii. Na stupně vítězů se tak po dvou letech vrátila a po čtyřech letech nejvyšší příčku obsadila Komerční banka. Druhé místo po loňském vítězství získala Česká spořitelna a potvrdila tak svoji pozici stálice na stupních vítězů. Hegemonii velké trojky uzavřela Československá obchodní banka.

Nejdynamičtější banka roku

Předními příčkami v kategorii Nejdynamičtější banka roku odborná porota obvykle oceňuje menší, dravé banky a ani rok 2016 nebyl výjimkou. První místo obhájila Air bank, které její specifický styl komunikace a například také zavedení bezkontaktních bankomatů vyneslo již čtvrté vítězství v řadě. Na druhém místě se umístila Fio banka, která se na stupních vítězů této kategorie pohybuje nepřetržitě od roku 2011. Třetí příčku obsadila MONETA Money Bank, která se s novým jménem rovněž rozhodla sáhnout k produktovým i technologickým inovacím.

Účet roku

Tak jako v posledních letech, i nyní se ocenění dostalo zejména nízkonákladovým účtům, které jsou klientům schopny ušetřit peníze za bankovní poplatky. Zatímco dříve byly takové účty doménou zejména mladších bank, snažících se nalákat nové klienty, v současnosti nejsou v této oblasti neobvyklé ani nabídky od bank s delší tradicí. V kategorii Účet roku se na stupně vítězů po sedmi letech vrátil UniCredit, kterému sázka na nízkonákladový účet U konto s desetiletou garancí nulových poplatků a možností výběru ze všech bankomatů na světě zdarma vynesla první příčku. Druhou příčku obsadil běžný účet Air Bank, který při aktivním využívání nabízí atraktivní úrokovou sazbu zůstatku. Třetí místo obhájila v tvrdé konkurenci Česká spořitelna s Osobním účtem spojeným s programem Za důvěru.

Penzijní společnost roku

Rok 2016 byl pro penzijní společnosti relativně klidný a v porovnání s předchozími lety se dá říci, že byl obdobím stabilizace jak z hlediska produktové nabídky trhu, tak i z pohledu legislativy. Nejvýraznější změnou bylo dokončení likvidace druhého pilíře a mírné uvolnění investičních možností, stejně jako poplatkových stropů u pilíře třetího. V tomto prostředí se nejlépe podařilo prosadit Allianz penzijní společnosti, která tak obsadila první příčku. Druhé místo obsadil největší hráč na trhu, Penzijní společnost České pojišťovny. Stupně vítězů, podobně jako v minulém roce, uzavírá KB Penzijní společnost.

Stavební spořitelna roku

Trh stavebního spoření pokračoval v roce 2016 v ústupu, zejména z důvodu ukončování smluv z nejsilnějších let. Stavební spořitelny víceméně vyrovnaly svoji nabídku u smluv na spoření a snažily se získat úvěrové klienty zejména nezajištěnými úvěry. První místo se tak podařilo získat Českomoravské stavební spořitelně. Druhé místo obsadila Raiffeisen stavební spořitelna a bronzovou medaili pak může do své sbírky přidat Wüstenrot stavební spořitelna.

Hypotéka roku

Tématem roku 2016 se stala novela zákona o spotřebitelském úvěru, jejíž blížící se účinnost stála za rozšířením dlouhých fixací. Na podzim navíc vstoupilo v platnost nové doporučení ČNB, kterým se snaží krotit hypoteční boom, jenž do značné míry sama podporuje svojí měnovou politikou. V této situaci se největší banky rozhodly vystupňovat boj o tržní podíl a sjednání co největšího objemu úvěrů za starých podmínek. I kvůli tomu průměrné úrokové sazby hypoték v roce 2016 ještě dále pravidelně prohlubovaly historická minima. Přesto nejsou výsledky Hypotéky roku bez překvapení. První místo obsadila Česká spořitelna, na druhé se mezi hypoteční obry dostal hypoteční nováček Air Bank s Převodem hypotéky. Třetí místo získala Hypoteční banka s produktem Pěkná hypotéka.

Pojišťovna roku

Podstatnou část roku 2016 provázela debata o regulaci provizí v životním pojištění, výrazné změny nebo inovace ve stávajících produktech si tak pojišťovny ponechaly na konec roku. Významným trendem poslední doby je snaha o řešení co nejvíce pojistných nebezpečí v rámci jedné smlouvy. Zatímco v minulosti vznikalo pojištění osob pro celou rodinu, dnes tento trend pokračuje přidáváním dříve samostatných pojištění do těchto produktů. V kategorii pojišťovna roku by měly mít největší šanci na úspěch zejména pojišťovny, které svým klientům nabízí komplexní služby, čímž se pojišťovny na stupních vítězů mohou pochlubit. Vítězem se stejně jako v loňském roce stala pojišťovna Allianz, Na druhém místě se umístila pojišťovna Kooperativa a třetí místo obsadila Česká pojišťovna.

Životní pojištění roku

Letošní první místo si odnesla pojišťovna Allianz s produktem Rytmus risk. Jedná se o rizikové životní pojištění, které je také vhodné pro zajištění úvěru. Nejdůležitější inovace produktu proběhla již v roce 2015, avšak dozvuky jsou znát i v letošním roce. Populární jsou zejména garance nejvyššího plnění z denního odškodného v případě závažného poškození následkem úrazu nebo garance nejvyššího plnění z trvalých následků úrazu. Druhé místo obsadila pojišťovna Kooperativa s produktem NA PŘÁNÍ. Produkt nabízí úrazová i nemocenská připojištění v širokém rozsahu, především se však zaměřuje na dlouhodobé finanční dopady v případě smrti, invalidity, vážných úrazů a nemocí. Novinkou je bonusová služba Cesta k zotavení, která je zaměřena na úhradu nákladů souvisejících s návratem do aktivního života. Třetí příčku obsadila Česká pojišťovna s produktem Můj Život pro děti. Produkt nabízí nejen pojištění dítěte při nemoci nebo úrazu, ale také celé rodiny na jedné pojistné smlouvě. V produktu lze sjednat i např. připojištění Boj s nemocí, které kryje ušlý výdělek rodiče v případě ošetřování dítěte, dále asistenční služby nebo unikátní aplikaci Můj doprovod.

Autopojištění roku

První příčku v kategorii Autopojištění roku obhájila pojišťovna Allianz, která zvítězila již potřetí v řadě. Zásadní inovativní změnou oproti loňskému roku je výpočet pojistného navázaný na ujeté kilometry. Výhodou je také služba přímé likvidace nebo v rámci asistenčních služeb asistence Šestý smysl, což je bezplatný tříletý pronájem telematické jednotky k havarijnímu pojištění. Druhé místo v této kategorii patří pojišťovně Kooperativa a produktu NA MÍRU. Tento produkt patří mezi stavebnicové produkty, kde si klient může zvolit pojistnou ochranu dle svých potřeb a požadavků. Mimo standardních připojištění produkt obsahuje i na trhu ojedinělé připojištění sportovní výbavy. Dále produkt vyniká širokou nabídkou asistenčních služeb nebo připojištěním NA100PRO PLUS. Na třetím místě skončila Česká podnikatelská pojišťovna s produktem Autopojištění Combi Plus III. Jedná se o variabilní produkt, kde lze na jedné smlouvě sjednat povinné ručení, havarijní pojištění a doplňková připojištění. Širokou nabídkou doplňkových připojištění rozšiřuje na trhu ojedinělé pojištění poruchy vybraných autodílů.

Zdroj informací a pořadatel akce je společnost Fincentrum:

FINCENTRUM a.s.
IBC, Pobřežní 620/3
186 00 Praha 8
www.fincentrum.cz

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..