Finanční gramotnost Čechů je průměrná. Jakých 10 nejčastějších chyb se dopouštíme?

Finanční gramotnost v Česku
Finanční gramotnost v Česku

Finanční gramotnost Čechů se zvyšuje, avšak stále není dostatečná, a to i přestože je téma finančního vzdělávání v posledních letech často skloňováno. Češi se nevyznají v odborných pojmech a často chybují. V čem nejvíce?

Průzkum České bankovní asociace mluví jasně. Index finanční gramotnosti ČBA se oproti loňskému roku zvýšil pouze o 1 bod. Z celkových 100 bodů získali Češi 55. Znalost finančních pojmů závisí na vzdělání. Z dat České bankovní asociace vyplývá, že lidé se základním vzděláním prokázali vědomosti o hodnotě sotva 50 bodů, zatímco vysokoškolsky vzdělaní lidé dosáhli v průměru 64 bodů.

Proč Češi nerozumí odborným pojmům? A jakých finančních chyb se dopouští nejčastěji?

10 nejčastějších chyb ve finanční gramotnosti Čechů

  1. Není zájem se vzdělávat

Češi nerozumí řeči finančních poradců, řeknou-li jim, že tento produkt je ten pravý, věří jim. Lidé se neptají, neověřují si informace a nemají snahu porozumět něčemu, čemu nerozumí. Často později zjistí, že mají sjednáno více produktů, než je potřeba, pojištění se jim navzájem nesmyslně kryjí a spořicí produkty nejsou pro ně dostatečně výnosné.

2. Smlouvy nikdo nečte

Přečíst si i jednostránkovou smlouvu před jejím podpisem považují mnozí za ztrátu času. Avšak právě důkladným prostudováním obchodních podmínek můžete předejít nepříjemnostem v budoucnu. Jestliže čemukoliv ve smlouvě nerozumíte, nebojte se zeptat, a to ať už při sjednávání například online půjčky, pojistky nebo spoření.

3. Úroková sazba je ta nejdůležitější

Úrok sem, úrok tam. Všude je to samá úroková sazba, která na nás z reklamy vyskakuje nejvíce. Přitom ale úrok toho mnoho o výhodnosti půjčky neřekne. Proto při sjednávání úvěru se nezajímejte jen o úrokovou sazbu, ale především se ptejte na RPSN.

RPSN – roční procentní sazba nákladů

4. RPSN je španělská vesnice

RPSN není shluk náhodných písmen. Jedná se o zkratku stále omílanou, a přesto pro mnohé stále neznámou. Díky Roční Procentní Sazbě Nákladů zjistíte, kolik za půjčku zaplatíte. Součástí sazby je nejen úroková sazba, ale i všechny poplatky související s půjčkou.

5. Lidé neporovnávají s konkurencí

Nekývnout na první nabídku je velmi důležité, a to ať se vám zdá jakkoliv výhodná. Důležité je porovnávat nabídky a vybírat tu nejlepší podle konkrétních parametrů. Nejen běžné účty nelze sjednávat pouze podle pocitů a milých slov paní za přepážkou.

6. Povědomí o cenách je mizerné

Češi mnohdy nevědí, kolik co stojí, nemají povědomí o aktuálních kurzech měny, o cenách potravin, nájmů, o výši daních, o úrokových sazbách. Nevědomost bohužel pramení z nezájmu. A přitom právě díky povědomí o nákladech týkajících se běžného života a porovnávání nabídek, lze výrazně ušetřit.

7. Plánování financí a budoucnosti se nenosí

Mít rozpočítány náklady na měsíc je chvályhodné, nikoliv ale dostačující. Lidé by měli myslet na budoucnost a plánovat i v horizontu několika desítek let. Jen tak je nepřekvapí koupě nového automobilu, snížení příjmů či nemoc. Myslete nejen na to, co bude v domácnosti příští rok potřeba vyměnit, ale i na výši vaší penze v důchodu.

8. Problémy nehrňte před sebou

Problémy se neodkládají, ale řeší. Máte-li dluhy, zkuste se domluvit s věřiteli na splátkovém kalendáři nebo je vyřešte pomocí konsolidace. Stejně tak neodkládejte problémy se zaměstnáním, s rodinným rozpočtem nebo s končící nájemní smlouvou. Nečekejte na nejhorší, jednejte včas.

9. Žít v konzumu je IN

Konzum vládne světu a Češi se mu nevyhýbají. Lidé často nakupují ve velkém, často vyhazují zbytečnosti a často obměňují elektroniku, oblečení i finanční produkty. K tomu všemu využívají kreditní karty, které umožňují ještě více utrácet. A přitom člověk toho k životu tolik nepotřebuje, nesmí se jen stále srovnávat s ostatními.

10. Finanční polštář nepodceňujte

Tvořit finanční rezervu je pro některé zbytečné. Nač nechat peníze ležet ladem, když je můžete v současnosti využít lépe. Ale s finančním polštářem úzce souvisí plánování, budoucnost a dluhy. Nikdy nevíte, do jakých finančních problémů se dostanete, ať už za měsíc, za rok nebo za deset let. Právě proto je důležité mít našetřené peníze, abyste nemuseli tíživou situaci ještě zhoršovat spotřebitelským úvěrem.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..