Desatero zodpovědného zadlužování se

10 zásad bezpečného zadlužování se a půjčování si
10 zásad bezpečného zadlužování se a půjčování si

Desatero zodpovědného půjčování si

Předtím, než se rozhodnete si půjčku vzít, je třeba si odpovědět na několik důležitých otázek. Jedině tak máte šanci získat výhodnou půjčku, která rozumně zatíží Váš rodinný rozpočet, pomůže Vám a na konci celého úvěrového procesu budete spokojeni Vy i banka, a proto pozorně čtěte následující řádky:

1. Mám přehled o svých financích

Hlídám si svůj rodinný rozpočet. Mám přehled o tom, jaká je moje aktuální finanční situace, a průběžně sleduji své příjmy a výdaje (potažmo celé Vaší rodiny).

2. Neriskuji, průběžně si dělám rezervu

Vždy myslím i na zadní vrátka v podobě finanční rezervy pro případ nečekaných událostí (nemoc, ztráta zaměstnání, narození dítěte). Důkladně si propočítám, jakou částku jsem schopen měsíčně splácet a nezapomenu si ponechat rezervu navíc.

3. Pečlivě zvažuji smysl, účel a důvod své půjčky

Zvážím, co si plánuji pomocí půjčky nebo úvěru pořídit a zda to skutečně potřebuji. Pokud si beru půjčku na hmotnou věc, měl bych z ní mít užitek i potom, co ji splatím (např. auto). Rozhodně si nepořizuji více spotřebitelských úvěrů najednou!

„Smysluplné jsou dlouhodobé investice, jako například vybavení domácnosti či rekonstrukce.“

4. Zjišťuji si všechny důležité informace

Půjčku si vybírám zodpovědně. Porovnávám si více nabídek od různých poskytovatelů (u bankovních i nebankovních), nejednám ukvapeně a nepodléhám nátlaku. V rámci svého zodpovědného přístupu přemýšlím do budoucna, a proto se pojistím pro případ, že bych nebyl schopen úvěr splácet.

5. Pečlivě zvažuji to, od koho si půjčím

Úvěr si vybírám pouze u banky nebo zavedené nebankovní společnosti. Ne vždy platí, že banka je pro mě výhodnějším partnerem než (seriózní!) nebankovní společnost. Při výběru finančního partnera (stejně jako u partnera v normálním životě:) hraje důležitou roli důvěryhodnost a zázemí společnosti.

6. Spočítám si, kolik mě bude celý úvěr nakonec stát

Zajímám se o to, kolik skutečně na konci zaplatím. Neřídím se jen výší úroku, ale informuji se o dalších poplatcích (např. za správu úvěru, za uzavření smlouvy atd. – z toho se skládá celý náklad na půjčku, tzv. RPSN) Přesnějším ukazatelem ceny úvěru je RPSN = roční procentuální sazba nákladů, která vedle úroku zohledňuje i další náklady.

7. Jsem zodpovědný a čestný

Při posuzování úvěru nechrání seriózní věřitel pouze sebe, ale také mě. Pokud společnost mou žádost o úvěr zamítla, měla k tomu patrně pádné důvody. Raději znovu zvážím svoje možnosti úvěr splácet, než abych zkoušel úvěr získat za horších podmínek a třeba u neseriózní společnosti. Při žádosti uvádím věřiteli (bance) vždy pravdivé informace.

8. Podepisuji pouze to, čemu rozumím

Podrobně se seznámím se smlouvou a úvěrovými podmínkami, včetně případných sankcí a pokut. Nebojím se zeptat na to, čemu nerozumím. Smlouva musí být uzavřena vždy písemně. Kromě stanovení smluvních stran musí smlouva obsahovat výši RPSN, podmínky změny smlouvy, výši úvěru, výši splátek, jejich přesný počet a rozvržení a podmínky předčasného splacení.

9. Na co si dávám pozor?

K půjčce přistupuji vždy obezřetně a s rozumem. Dávám si pozor na přemrštěné smluvní pokuty, které znemožňují předčasné splacení úvěru a vysoké smluvní penále za sebemenší prodlení ve splátkách. Opatrný jsem také v případě inkasních plateb či bianco směnek.

10. Problémy řeším hned jak nastanou!

Problémy se splácením neodkládám „na někdy jindy“ a hledám řešení přímo s poskytovatelem úvěru hned jak nastanou. Seriózní společnost se bude snažit najít nejlepší společné řešení, které bude vyhovovat oběma stranám, například prostřednictvím své finanční poradny, případně formou odložení či rozložení splátek a upravením splátkového kalendáře.

Toto je za redakci Bankovního Kódu 10 nejdůležitějších zásad zodpovědného zadlužování se a pokud právě stojíte před důležitým životním krokem – vzít si půjčku, úvěr nebo hypotéku, měli byste se těmito radami beze zbytku řídit!

1 KOMENTÁŘ

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..