ČSÚ: Zahraniční obchod, průmysl a stavebnictví v září

Český statistický přad vydal novou tiskovou zprávu o zahraničním obchodu, průmyslu a stavebnictví za měsíc září. Součástí článku jsou i odkazy na ČSÚ.

Český statistický úřad
Český statistický úřad

ZAHRANIČNÍ OBCHOD

Podle předběžných údajů skončila v září bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 25,1 mld. Kč, který byl meziročně o 14,4 mld. Kč vyšší.

„Bilance zahraničního obchodu dosáhla v září přebytku 25,1 miliardy korun, což je nejvyšší hodnota v letošním roce. Nejvýrazněji k tomu přispěl meziročně vyšší vývoz motorových vozidel, který vzrostl o 14 miliard korun,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci zde

PRŮMYSLOVÁ PRODUKCE

Průmyslová produkce v září meziročně klesla o 0,6 % a byla meziměsíčně vyšší o 0,8 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 2,7 %.

Průmyslu v Česku se zatím relativně daří. V září průmyslová produkce očištěná o vliv počtu pracovních dnů meziročně klesla jen o 0,6 %. Pokles mírní především růst výroby dopravních prostředků a odvětví na tuto výrobu úzce navázaných, jako například výroba elektrických zařízení,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci zde

STAVEBNÍ PRODUKCE

Stavební produkce v září meziročně vzrostla o 0,2 % a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 12,0 % stavebních povolení více a jejich orientační hodnota vzrostla o 4,6 %. Meziročně bylo zahájeno o 45,8 % bytů více a dokončeno jich bylo o 40,9 % více.

Tip na článek: ČSÚ- Pokles stavební produkce, průmyslu, dovozu i vývozu

Stavební produkce si udržela vysokou úroveň z loňského září, kdy se dařilo zejména inženýrským stavbám. Aktuálně je na tom proto lépe pozemní stavitelství, což je vidět také výrazném růstu počtu dokončených bytů. Zásoba dosud neprovedených stavebních zakázek byla ke konci září meziročně vyšší o více než desetinu, říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Podrobnosti naleznete v dnes vydané Rychlé informaci zde

Tip na článek: ČSÚ: Investice do výzkumu a vývoje byly rekordní

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..