ČSÚ: Pokles stavební produkce, průmyslu, dovozu i vývozu

ČSÚ - Stavební produkce meziročně klesla o 2,4 %, bilance zahraničního obchodu s přebytkem 8,6 mld. Kč a průmyslová produkce meziročně klesla o 1,2 %.

Inženýrské stavitelství zmírnilo pokles stavební produkce

Stavební produkce v srpnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 2,4 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,8 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 1,1 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 3,3 %. Meziročně bylo zahájeno o 3,1 % bytů více. Dokončeno bylo o 3,3 % bytů více.

Stavební produkce meziročně klesla o 2,4 %
Stavební produkce meziročně klesla o 2,4 %

„Stavební produkce v srpnu klesla a tento pokles byl zčásti způsoben vyšší srovnávací základnou ze srpna minulého roku. Horší výsledek zaznamenalo pozemní stavitelství, produkce na inženýrských stavbách naopak rostla a zmírnila tak celkový pokles stavebnictví,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Tip na článek: Poptávka po pronájmech ve městech je extrémní

Více informací naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-srpen-2019.

Pokles dovozu přispěl ke zlepšení bilance

Podle předběžných údajů skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 8,6 mld. Kč ve srovnání se schodkem 6,8 mld. Kč ve stejném měsíci předchozího roku.

„V měsíci srpnu poklesl dovoz i vývoz a kladné saldo je dáno především vyšším poklesem importu. Celkovou bilanci ovlivnil vyšší přebytek bilance motorových vozidel. Oproti stejnému období předchozího roku vzrostl jejich export o 4,6 mld. korun,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Více informací naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zahranicni-obchod-srpen-2019.

Průmyslová produkce klesla

Průmyslová produkce v srpnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 1,2 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 0,1 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 0,9 %.

Průmyslová produkce meziročně klesla o 1,2 %
Průmyslová produkce meziročně klesla o 1,2 %

„Průmyslová produkce v srpnu reálně meziročně klesla o 1,2 %, což bylo způsobeno zčásti vyšší srovnávací základnou a zčásti čerpáním dovolených. Největší pokles zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a výroba a zpracování kovů. Rostl naopak automobilový či farmaceutický průmysl,“ říká Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Více informací naleznete v dnes vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-srpen-2019.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..