ČSÚ: Investice do výzkumu a vývoje byly rekordní

Český výzkum a vývoj zaznamenal v roce 2018 dynamický nárůst. Výdaje meziročně vzrostly o 12,3 mld. Kč a překonaly stomiliardovou hranici.

Český výzkum a vývoj zaznamenal v roce 2018 dynamický nárůst. Výdaje meziročně vzrostly o 12,3 mld. Kč a překonaly stomiliardovou hranici. Rostl i počet výzkumníků.

Podniky, český stát a Evropská unie vynaložily v roce 2018 na výzkum a vývoj prováděný na našem území celkem 102,8 mld. Kč. „Ve vztahu k HDP vzrostly tyto výdaje na 1,93 % a Česko se tak opět přiblížilo k průměru EU,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Přesto stále zaostáváme za sousedním Rakouskem a Německem, které společně se Švédskem a Dánskem jako jediné země EU vydávají na výzkum a vývoj více než 3 % svého HDP.

K meziročnímu 14% nárůstu celkových výdajů na výzkum a vývoj přispěly všechny zdroje financování. Nicméně největší měrou se o tento nárůst zasloužily podnikatelské zdroje, z nichž se v roce 2018 vynaložilo na tuto činnost téměř 60 mld. Kč. Podniky investují především do vlastního vnitropodnikového výzkumu a vývoje.

Celkové výdaje na výzkum a vývoj v roce 2018
Celkové výdaje na výzkum a vývoj v roce 2018

Podíl českého státu na výzkumu a vývoji

Na financování domácího výzkumu a vývoje se český stát v posledních letech podílí přibližně z jedné třetiny. „Ze státního rozpočtu bylo v roce 2018 vynaloženo rekordních 35 miliard korun. To je o 3,8 miliardy více než tomu bylo v roce 2017,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Největší část prostředků stát v roce 2018 směřoval do výzkumu a vývoje prováděného na veřejných vysokých školách (15,9 mld. Kč) a v jednotlivých ústavech Akademie věd ČR (10,0 mld. Kč). Podniky ve stejném roce obdržely z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj o půl miliardy více než v roce předchozím, 4,5 mld. Kč.

Na konci roku 2018 se u nás výzkumem a vývojem zabývalo 113,5 tis. osob, které se této činnosti věnovaly na plný či částečný úvazek. Za posledních pět let jejich počet vzrostl přibližně o 20 tisíc. Dlouhodobě mezi nimi nacházíme méně žen než mužů. V roce 2018 se jednalo o 35 tisíc žen. V podnicích bylo v roce 2018 mez pracovníky ve výzkumu a vývoji pouze 17 % žen. Na vysokých školách to bylo 42 % a ve vládním sektoru téměř polovina.

Kde se nejvíce spotřebovávají výdaje na výzkum a vývoj?

Více než třetina výdajů se dlouhodobě spotřebovává hlavním městě Praze, v roce 2018 to bylo 36,9 mld. Kč. S velkým odstupem pak následují kraj Jihomoravský a Středočeský. Každý s přibližně 16% podílem na celkových výdajích na oblast výzkumu a vývoje v Česku. „V ukazateli podílu výdajů na výzkum a vývoj na HD dosahuje dlouhodobě nejlepšího výsledku Jihomoravský kraj s téměř 3 % HDP. Více než 2,5 krajského HDP se na tyto výdaje vynakládá ještě v Praze a ve Středočeském kraji,“ dodává Marek Štampach z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Více informací naleznete na webu ČSÚ

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..