Co vše musíte nechat zkontrolovat? Komíny, hromosvody i kotle.

Direct pojišťovna svým klientům připravila přehledný seznam toho, co všechno musí nechat na domě zkontrolovat odborníkem.

Direct pojišťovna svým klientům připravila přehledný seznam toho, co všechno musí nechat na domě zkontrolovat odborníkem, aby si při řešení škody s pojišťovnou nezadělali na zbytečné problémy.

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, ať už je to dům či chata, máte ze zákona povinnost se o ni starat. Když pravidelné údržby a kontroly dělat nebudete, tak se může stát, že v případě nehody dostanete z pojištění majetku proplacenou jen část škody, nebo dokonce nic. Tedy pokud se zjistí, že škoda vznikla kvůli věci, kterou jste neudržovali a nenechali zkontrolovat. „Nezapomeňte také, že máte povinnost chovat se tak, abyste škodám předcházeli,“ podotýká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Direct pojišťovna proto dala dohromady seznam nejdůležitějších zařízení, u kterých musíte mít papír s razítkem od odborníka na to, že jsou v pořádku.

Hromosvod: rozhoduje datum pořízení

Pokud máte na domě hromosvod, musí fungovat tak, jak má. V praxi to znamená, že ho musíte nechat zkontrolovat, když ho na dům dáte a potom dělat pravidelné revize. A pokud je potřeba, tak ho opravit. U termínů kontrol záleží na tom, kdy jste hromosvod na dům dali.

Hromosvody zřízené do 1. 2. 2009 – V tomto případě potřebujete revizi jednou za 5 let (u objektů z hořlavých materiálů každé 2 roky).
Hromosvody zřízené po 1. 2. 2009 – Vizuální kontrola je potřeba každé 2 roky, úplná revize každé 4 roky.

Pokud do hromosvodu udeří blesk, musíte udělat novou revizi.

Elektřina: stačí kontrola při zapojení

Elektrické vedení musí odborník zkontrolovat při připojení do sítě. Revize je také potřebná při navýšení výkonu a dalších úpravách v rozvodové skříni. Pak už je na vás, jestli necháte v domě elektřinu kontrolovat pravidelně. Podle odborníků je dobré v rodinném domě udělat elektrorevizi jednou za 5 let. Pamatujte také na obecnou povinnost předcházení vzniku škod. Proto se například při koupi staršího rodinného domu doporučuje udělat mimořádnou revizi.

Je dobré v rodinném domě udělat elektrorevizi jednou za 5 let.

Kontrola plynových kotlů: poraďte se s výrobcem

Stejně jako u elektřiny máte i při zavedení plynu nebo napojení nových spotřebičů na plyn povinnost revizi udělat. Další kontroly a revize určuje zákon jen podnikatelům. I přesto je dobré plyn a plynové kotle nechat kontrolovat pravidelně, protože zákon nařizuje spotřebiče užívat bezpečně.

Většina plynových spotřebičů pak má ve svém návodu k použití pravidelné termíny kontrol uvedené. Plynové kotle je většinou vhodné nechat seřídit a vyčistit jednou za rok. U nových kotlů si výrobci tuto podmínku určují, aby vám platila záruka. Také pojišťovna se při šetření případné škody bude zabývat tím, jak časté revize jsou v návodu ke konkrétnímu kotli doporučené a jestli jste je dodrželi.

Revize kotlů na tuhá paliva: od roku 2016 povinnost

Pokud máte doma kotel na pevná paliva s příkonem 10 kW až 300 kW, tak jste museli do konce roku 2016 podle nového zákona o ochraně ovzduší udělat revizi, jinak vám hrozila pokuta. Od té doby máte navíc povinnost tuto kontrolu dělat každé tři roky. Týká se to také krbových vložek, které jsou napojeny na radiátory a mají tepelný příkon víc než 10 kW.

Komín nechte zkontrolovat minimálně jednou ročně

Že se komín musí jednou za čas vyčistit, aby dobře táhl, ví asi každý. Víte ale i tom, že máte ze zákona povinnost komín nechávat pravidelně zkontrolovat odborníkem? „Pokud nebudete mít potvrzení o kontrole, tak v případě nehody můžete od pojišťovny dostat méně peněz, nebo dokonce vůbec nic, když bude komín ve velmi špatném stavu. Záleží vždy na individuálním posouzení každé situace,“ vysvětluje za Direct pojišťovnu Maťašeje.

Tip na článek: V Direct pojišťovna vzniká telemarketing budoucnosti. Cílem je pečovat o lidi a změnit celý trh

Pravidla, jak často musíte komín čistit a kontrovat, určuje zákon. Vždy záleží na výkonu kotle nebo kamen a na tom, čím topíte. Pokud máte kamna s výkonem do 50 kW, tak si můžete komín čistit sami, ale i tak si na kontrolu vždy musíte pozvat kominíka.

Pro podnikatele jsou pravidla přísnější

Uvedené povinnosti platí pro domácnosti – rodinné domy, chalupy a chaty. Pokud podnikáte nebo jste správcem či majitelem bytového domu, tak je na vás zákon přísnější a musíte revize dělat u více zařízení.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..