Co se událo na finančních trzích v červenci 2019 pohledem analytiků Conseq Investment

Finanční trhy
Finanční trhy

Klíčové události ve světě

  • Evropská centrální banka zasedala 25. července. Výstupy byly v souladu s očekáváním investorů. ECB jednak ponechala úrokové sazby beze změny a jednak nepřímo indikovala, že kvůli perzistentně slabé inflaci pod inflačním cílem, slabému ekonomickému růstu a zhoršujícímu se výhledu by mohla úrokové sazby snížit ještě více do záporu. Většina investorů se domnívá, že ke snížení úrokových sazeb by mohlo dojít už na příštím zasedání v září. ECB rovněž nepřímo indikovala, že by mohla znovuobnovit program kvantitativního uvolňování (QE), tedy nákupy vládních a korporátních dluhopisů. K jeho oznámení by mohlo podle tržních odhadů dojít na zasedání v říjnu.
  • Růst ekonomiky USA překonal očekávání investorů, když HDP ve druhém čtvrtletí vzrostlo o 2,1 %. Tržní konsenzus byl na úrovni 1,8 % (mezikvartálně a anualizovaně). Nicméně i tak se jednalo o výrazné zpomalení oproti prvnímu čtvrtletí, kdy růst činil 3,1 %.
  • Růst ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil z 0,4 % mezikvartálně na 0,2 %. Toto zpomalení podporuje holubičí postoj ECB.
  • Americká centrální banka Fed zasedala 31. července a v souladu s očekáváním investorů snížila základní úrokovou sazbu, fed funds rate, o 0,25 % na cílové pásmo 2,00 až 2,25 %. Fed své rozhodnutí zdůvodnil známými faktory jako mírně slabší inflace, mírně zpomalující americká ekonomika a především globální nejistoty, především v podobě obchodní války s Čínou. Fed zároveň zastavil „vyfukování“ své bilance, nebude tedy již dále snižovat objem dluhových cenných papírů ve svém portfoliu.
  • Pokračující holubičí postoj klíčových centrálních bank měl za následek další výrazný růst cen dluhopisů, resp. pokles výnosů do doby splatnosti. Aktuální situace na globálním dluhopisovém trhu je bezprecedentní. Přibližně čtvrtina všech dluhopisů momentálně nese záporný výnos, ceny jsou tak na historických maximech. Celá německá výnosová křivka je nyní v záporu. Dokonce několik eurových korporátních dluhopisů se spekulativním ratingem (high yield) nyní nese záporný výnos. Vzhledem k pravděpodobnému pokračování uvolněných měnových politik klíčových centrálních bank, včetně možného znovuobnovení programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB, tedy nákupy dluhopisů, je pravděpodobné, že dluhopisové výnosy budou dále klesat, resp. ceny budou dosahovat nových maxim.

Vývoj na finančních trzích

  • Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, posílil o 2,5 %. Vůči euru dolar posílil o 2,6 % na úroveň 1,108 dolaru za euro.
  • Koruně posilující dolar neprospíval. Ve výsledku koruna vůči euru oslabila o 0,8 % a vůči dolaru o 2,9 %, a měsíc zakončila na úrovni 25,66 CZK/EUR, resp. 23,01 CZK/USD – ostatní kurzy měn dohledáte zde.
  • Akcie se celkově pohybovaly kolem nuly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World si připsal nepatrné zhodnocení 0,2 %. Z regionálního pohledu se mírně dařilo akciovým trhům rozvinutých zemí (MSCI World 0,4 %), naopak akciové trhy rozvíjejících se zemí ztrácely (MSCI Emerging Markets -1,7 %). Od začátku roku jsou přitom globální akciové trhy silnější o 15 %.
  • Z konkrétních zemí se mimořádně dařilo akciím v Turecku (BIST 100 +5,8 %) a Rumunsku (BET +4,4 %). Naopak výraznější ztráty zaznamenaly z hlavních trhů indické akcie (Sensex -4,9 %).
  • Pražská burza dle indexu PX připsala mírně nadprůměrný zisk 1,4 %. Index PX měsíc zakončil na úrovni 1057 bodů.
  • Dluhopisy pokračovaly v růstu. České vládní dluhopisy připsaly dle indexu českých vládních dluhopisů Bloomberg Barclays další velice slušný zisk 1,7 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností poklesl o 0,44 % na úroveň 1,13 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností poklesl o 0,30 % poklesl na úroveň 1,22 %.
  • Dařilo se i dalším dluhopisům v regionu. Polské vládní dluhopisy připsaly zisk 0,9 % a maďarské vládní dluhopisy připsaly zisk 1,3 %. Turecké vládní dluhopisy zaznamenaly dokonce zisk ve výši 6,3 % a od začátku roku připisují zhodnocení 15,0 %.
  • Pozitivně na tom byly také korporátní dluhopisy. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně posílil o 1,4 % a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) posílil o 0,8 %.
  • Cena ropy Brent poklesla o 2,1 % na úroveň 65 dolarů za barel.

Výkonnost hlavních tříd aktiv v červenci 2019:

Zdroj: Bloomberg

Výkonnost hlavních tříd aktiv od začátku roku 2019:

Zdroj: Bloomberg

Co dělal Conseq Investment ve svých investičních portfoliích?

  • V rámci asset alokace investičních portfolií v průběhu července žádné významné investiční akce neprováděli. Celkově mají v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) i nadále neutrální váhu v akciích, podvážení v dluhopisech a naopak nadvážení v alternativních investicích a hotovosti.
  • U českých vládních dluhopisů stále udržují defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace.
Asset alokace:
Akcie=Neutrál
DluhopisyPodvážení
Alternativy+Nadvážení
Hotovost+Nadvážení

Jaký je jejich investiční výhled na následující období?

  • Jejich očekávání pro zbytek roku 2019 jsou v rámci jejich základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
  • Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017 a od začátku roku 2018 postupně mírně zpomaluje. Údaje o HDP z klíčových ekonomik – USA, eurozóna a Čína – za první dvě letošní čtvrtletí toto mírně zpomalování potvrdily a dle předstihových indikátorů, jako indexy nákupních manažerů PMI, bude toto zpomalování pokračovat i v druhém pololetí.
  • Aktuální konsensus společnosti FocusEconomics přitom odhaduje růst světové ekonomiky za celý rok 2019 na úrovni solidních 2,8 %, byť se tento odhad v průběhu času posouvá mírně dolů. V každém případě ale platí, že globální hospodářskou recesi momentálně ekonomický konsensus rozhodně neočekává. Hlavními tahouny globálního růstu budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií.
  • Inflace je v USA a eurozóně o něco slabší, než by se centrálním bankéřům líbilo. Nicméně celkově inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje zásadní problém. Inflace by se měla i nadále pohybovat kolem 2% inflačních cílů. Výrazný nárůst inflace, zdá se, rozhodně není na pořadu dne.
  • Co se týče klíčových centrálních bank, Fed a ECB se posunuly dále k ještě uvolněnější měnové politice. Fed úrokové sazby v červenci snížil a je možné, že další snížení budou následovat. ECB na zářijovém zasedání pravděpodobně úrokové sazby sníží ještě více do záporu a ve hře je také znovuobnovení programu kvantitativního uvolňování, tedy nákupu dluhopisů. Naopak u japonské centrální banka jsme se v posledním období žádné změny nedočkali. Bank of Japan bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem.
  • Co se globálního akciového výhledu týče, globální akciové trhy jsou od začátku roku ke konci července o 15 % silnější. Výrazná změna rétoriky Fedu a ECB v posledním období pro ně představovala velice silný pozitivní impuls. Conseq analytici se domnívají, že je již tento pozitivní faktor v cenách akcií již zaceněn. Klíčovým faktorem pro následující období tak patrně opět bude obchodní válka mezi USA a Čínou, která bude velice pravděpodobně pokračovat ještě dlouho.
  • Myslí si nicméně, že tento faktor lze jen stěží predikovat. Pravděpodobně bude i další vývoj dosti nervózní a dovedou si představit všechny tržní scénáře: pokračování (mírného) růstu, konsolidaci na stávající úrovni nebo i pokles, pokud by se situace znovu rozjitřila. Celkově mají proto i nadále na akcie neutrální názor. Tento názor navíc podporují tři fundamentální faktory. Zaprvé, makroekonomický obrázek se proti konci loňského roku, kdy trhy prošly rapidními poklesy, příliš nezměnil. Světová ekonomika dále mírně zpomaluje. Zadruhé, z historického srovnání jsou valuace jako P/E, P/B či P/S přibližně na úrovních historických průměrů, což značí neutrální, resp. férové akciové ocenění. Akcie tak nejsou ani vyloženě levné, ani vyloženě drahé. A zatřetí, globální dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje. Zatímco v druhé polovině loňského roku se pohybovala enormně vysoko kolem 25 % meziročně, dle aktuálních dat dynamika zpomalila na nulu, od které by se mohla v následujících kvartálech dle konsenzu analytiků odrazit mírně výše.
  • Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti trhům rozvinutým (developed markets) zejména na základě 1) příznivějších valuací, 2) výrazně vyšší dynamiky HDP, 3) vyššího očekávaného tempa růstu korporátních zisků a 4) výrazně horší výkonnosti za poslední rok, když rozdíl činí 6 % ve prospěch rozvinutých trhů.
  • Na trh českých vládních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, přičemž v červenci dále výrazně poklesly.
  • Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu od začátku roku již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž nyní pohybují na historických minimech.
  • V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
  • Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) další zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, 2) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou a 3) tvrdý Brexit bez dohody.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.


Bitcoin to the moon!

A za redakci Bankovniho Kodu můžeme vřele doporučit, při nejmenším sledovat (či lépe i nakoupit), největší věc v globálním světě peněz za posledních nejméně sto let a tou je samozřejmě digitální zlato – Bitcoin! Ve svém investičním (a důchodovém) portfoliu by ho měl, z určité části, vlastnit každý uvědomělý investor, který umí hledět do budoucna, zvládá si osvojovat nové trendy a nechce, aby mu ujel vlak (v tomto případě TGV a šinkanzen dohromady:) ;-)

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..