ČNB ponechá úrokové sazby beze změny, ekonomové brzy očekávají recesi

Česká národní banka

Na konci září se konala schůze rady České národní banky a mělo se rozhodnout, zda se úrokové sazby navýší, či ponechájí ve stávající hladině. Když se 25. září hlasovalo a tématem bylo navýšení úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, tak pro byly pouze dva členové ze sedmičlenné bankovní rady. Zbylých pět členů se tedy vyjádřilo proti navýšení sazeb. Pak tu máme další negativní zprávy, které se týkají budoucího vývoje ekonomiky. Nové průzkumy totiž ukazují, že strach z příchodu recese za poslední dobu vygradovalo a optimismus je zase na nižší úrovni.

Bankovní rada rozhodla

Jak už jste se dozvěděli z úvodu, tak se 25. září sešla bankovní rada ČNB a hlasovalo se o navyšování úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Pro navýšení byl pouze viceguvernér ČNB Marek Mora a člen rady Vojtěch Benda. Tyhle skutečnosti vyplývají z pátku zveřejného záznamu z jednání rady. Dalších pět členů rady hlasovali proti a díky tomu zůstane základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na dvou procentech.

Zde si dovolím takovou vsuvku, neboť tohle rozhodnutí mě vcelku překvapilo a čekal jsem, že spíše dojde k navýšení sazeb. Bohužel, začíná mi to trochu připomínat rozhodování FEDu, kdy se z počátku sazby opravdu zvýšili, ale následně se rozhodlo, že se už ponechají beze změny. A to i přesto, že bylo avizované navyšování. Místo toho nedávno došlo k opětovnému snížení sazeb a do konce roku se tento krok bude určitě opakovat.

Ekonomická rizika a kurz koruny

Z veřejného záznamu vyplývá, že většina členů rady vyhodnotila rizika očekávaného vývoje jako poměrně výrazná, a to oběma směry. V podstatě ve prospěch růstu i poklesu cen. V souhrnu jsou však lehce proinflační. Za riziko ve prospěch růstu cen označila rada slabší než odhadovaný kurz koruny. Proti růstu cen by mohl působit nižší výhled zahraničních cen a případné výraznější zpomalení růstu zahraniční a návazně domácí ekonomiky. Mezi nejistoty patří dopady vyplývajícími z obchodních válek, které v mezinárodním obchodu gradují. Součástí těchto obav je i Brexit bez dohody.

Z jednání rady jednak vyšel konsenzus, že zpomalení ekonomického růstu v zahraničí zatím není ve vývoji tuzemské ekonomiky moc zřejmý. Argumentem pro tohle tvrzení je, že stále roste spotřeba domácností a zřejmě i postupná reorientace české ekonomiky na produkci s vyšší přidanou hodnotou. A na radě zazněla ještě jedna velmi důležitá věc a to budoucí výhled kurzu naši domácí měny. Rada ČNB očekává, že v krátkodobém horizontu lze spíše očekávat stabilní kurz koruny a jen lehké posílení ve střednědobém horizontu.

Ještě na závěr můžeme říct, že ČNB také oznámila, že v příštím roce budou v záznamech dostupné jmenovitě argumenty jejich jednotlivých členů. Nicméně, bude se to týkat pouze diskuze o standardních nástrojů monetární politiky.

Strach z recese graduje

Vzhledem k neuspokojivým ekonomickým datům a probíhající obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy, je strach z příchodu recese o to větší. Tyhle faktory na trhy tvrdě doléhají a navíc rostě počet ekonomů, kteří a analytiků, kteří predikují recesi do následujcícíh dvou let.

Americká Národní asociace pro byznys a ekonomiku provedla průzkum, který zveřejnila v pondělí. Z průzkumu vyplývá, že 80 % ekonomů si myslí, že ekonomika zpomaluje. Což je nárůst o 20 procentních bodů z června, kdy si to myslelo pouze 60 % ekonomů. Více jak polovina z nich se vyjádřila, že největším rizikem je obchodní politika a že nejpravděpodobnější období pro začátek krize je polovina roku 2021.

Obavy mají i další

Ekonomové nejsou jediní, u kterých se strach stupňuje. Průzkum ukazuje, že u manažerů hedgeových fondů je stupeň strachu na nejvyšší úrovni za poslední dekádu. A Bank of America Merill Lynch si také nechala zpracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že 38 % investorů očekává začátek recese v dalším roce.

Nedávný průzkum globálního obchodního výhledu Duke University z CFO zjistil, že obchodní optimismus byl na nejnižší úrovni za tři roky: 53% amerických finančních ředitelů věří, že než budou v roce 2020 prezidentské volby, tak recese udeří. Zatímco další dvě třetiny vidí příchod recese ke konci roku 2020.

Podle nedávného průzkumu UBS se i většina mimořádně bohatých chystá na recesi v roce 2020. Více než polovina rodin očekává v příštím roce pokles a výsledky ukázaly, že 45 % již přesouvá svá portfolia na dluhopisy a nemovitosti a 42 % zvyšuje své hotovostní rezervy.

Na druhou stranu ekonomové, které nedávno Bloomberg oslovil, jsou o něco pozitivnější. Z těcho ekonomů předpoívá recesi v příštím roce 35 %. Nicméně, je to za jediný rok skok z 20 %.

Rostoucí počet analytiků se obává nejnovějších ekonomických ukazatelů v USA, kdy výrobní aktivita zasáhla desetileté minimum. U odvětví služeb jsou to pak tříroční minima. V kombinaci s pokračující obchodní válkou s Čínou to vedlo ke zvýšeným obavám z nastávající recese. Což se samozřejmě odráží i ve stavu akciových trhů.

Co číst dále?

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..