Cesta k vlastnímu domovu? Stavebko dává zájemcům o bydlení 6 let stability

Stavebko a stavební spoření pomůže při pořizování vlastního bydlení
Stavebko a stavební spoření pomůže při pořizování vlastního bydlení

Najít si vlastní byt za přijatelných podmínek je stále obtížnější úkol. Ceny nemovitostí už několik let po sobě rostou a ty se tak stávají čím dál méně dostupnými. V současnosti existují dva nejčastější způsoby financování bydlení, pokud se vám nedostává vlastních prostředků: hypotéka a úvěr od stavební spořitelny. Mnoho lidí i nadále volí nájem. Každá z možností má své výhody a nevýhody. 

Hypotéka a úvěr od stavební spořitelny

Na hypotéku dosahuje stále méně lidí. Mladí častokrát nemají při žádosti o hypotéku čím ručit. Pro lidi nad padesátkou je zase dvacetiletý finanční závazek příliš dlouhý a banky je nepovažují za bonitní. Pozitivní zprávou je, že podle dat serveru Hypoindex.cz klesla průměrná úroková sazba od začátku letošního roku ze 3 % na současných 2,76 %. Jedná se o první významný pokles od konce roku 2016, kdy začal její trvalý nárůst. Tehdy činila pouhých 1,77 %. 

Jako dobrá alternativa k hypotéce se dlouhodobě ukazuje stavební spoření. „Úroková sazba hypoték je poměrně proměnlivá. Naopak stavební spořitelny svým klientům garantují stabilní úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření po dobu šesti let od uzavření smlouvy o stavebku,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nájem a spolubydlení jako další řešení

Za poslední dva roky se průměrná výše úvěru od stavebních spořitelen zvýšila o 50 %, v minulém roce dosáhla skoro 924 tisíc korun. „Zcela běžně však stavební spořitelny půjčují i několikamilionové částky. Lidé tedy stavebko využívají jako prostředek nejen k rekonstrukci nemovitosti, ale rovnocenně i k její koupi. Například vloni šla do nákupu bytů nebo rodinných domů bezmála třetina objemu půjčených peněz,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Vysoká pořizovací cena nemovitostí určených k bydlení neumožňuje mnoha lidem pořízení vlastního domu či bytu. Jsou proto nuceni k jinému řešení formou dlouhodobého pronájmu, či spolubydlení. Cena nájmu je však mnohdy vyšší než splátka hypotečního úvěru. Naopak mezi výhody nájemního bydlení patří možnost rychlé změny bydliště nebo široká nabídka těchto nemovitostí na českém realitním trhu.

TIP na článek: Jak vám stavební spoření pomůže k vlastnímu bydlení?

Stavebko nebo-li stavební spoření

Vývoj úrokových sazeb u hypoték pravidelně sleduje Fincetrum Hypoindex:

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..