Češi dávají přednost spotřebitelským úvěrům, P2P půjčky moc neznají

P2P půjčky (peer to peer půjčky)
P2P půjčky (peer to peer půjčky)

Pokud Češi uvažují o tom, jak zaplatit věc dražší než 6 000 Kč, na kterou momentálně nemají požadovanou částku, většina lidí preferuje klasický spotřebitelský úvěr. Alternativní způsoby financování, jako třeba P2P půjčky, už tak populární, nejsou, narozdíl oproti západním trhům.

Patnáct procent Čechů o P2P půjčkách, dlouhodobém pronájmu či pořízení zboží společně se známými (takzvané sdílení) nikdy neslyšelo a polovina jim nedůvěřuje. Asi třetina respondentů navíc tvrdí, že je žádný argument nepřesvědčí a jakékoliv alternativy odmítají.

Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.  

Když dojdou peníze, nejčastěji využijeme klasickou půjčku

Dcera nastoupila na střední školu a potřebuje notebook, staré auto pomalu dosluhuje nebo se rozbila pračka. To jsou časté příklady situací, kdy musí Češi sáhnout hlouběji do kapsy, aby zaplatili zboží dražší než 5 000 korun.

„Pokud peníze chybí, lidé se většinou rozhodnou vzít si klasickou půjčku. Některá alternativní řešení přitom mohou být velmi výhodná. Například pokud se známí domluví a koupí si spolu auto, které pak využívají střídavě, vyplatí se jim to,“

tvrdí Jan Holoch, manažer zákaznické zkušenosti a finanční specialista společnosti Home Credit.

Přitom právě o společném pořízení auta či motorky uvažuje jen 15 % lidí. O něco lépe je na tom zahradnické a kutilské vybavení: asi třetina respondentů si dokáže představit, že ho zakoupí s přáteli či sousedy společně.

A co je naprosto vyloučené? Sdílené vlastnictví domácích mazlíčků, třeba psa či kočky.

Pokud se dvě strany domluví na střídavém využívání dražšího výrobku, je sdílené financování vhodné. Příkladem může být společný nákup karavanu, přívěsu, auta, popřípadě sekačky. Naopak problémy můžou nastat u předmětů denní spotřeby. Těžko se budete se sousedem dělit o sporák, postel či sadu talířů. Právě spravedlivé dělení nákladů a využití věcí může být kamenem úrazu: pokud strany své závazky nedodržují, původní úmysl ušetřit se může stát zdrojem neshod a poškodit původně dobré vztahy.

Alternativní P2P půjčky mnoho lidí nezná

Patnáct procent respondentů tvrdí, že P2P půjčování vůbec neznají, každý pátý pak přiznává, že vůbec netuší, jak tento systém financování funguje.

„P2P půjčky zaznamenaly v zahraničí obrovský boom, tady v Česku se s nimi veřejnost zatím jen nesměle seznamuje. Jejich základ je v on-line světě a prostředí takzvané sdílené ekonomiky. Lidé se ucházejí o půjčku, na kterou se jim složí zase další lidé – pro ty se jedná o formu investice. Oběma stranám se tím snižují rizika a dlužník navíc dosáhne na nižší úrok,“

vysvětluje Holoch.

Pokud už si lidé představují, že by P2P půjčky (neboli peer to peer půjčky) využili, 44 % by pomohla přesvědčit dobrá zkušenost jejich známých, každý třetí by také ocenil pružnost poskytovatele.

Kdy se tedy zajímat o tento způsob financování?

Jako investor do P2P půjček ve chvíli, kdy chcete minimalizovat rizika, máte k dispozici spíše menší částku a počítáte s tím, že výnos nebude velký. Nezanedbatelnou roli hraje i zapojení se do nového stylu ekonomiky, který je založený na návratu k lidské podstatě. Kdo se o částku uchází, měl by zaujmout účelem nebo příběhem, jenž za žádostí o půjčku stojí. Může se tak dostat k zajímavému obnosu, ačkoliv se nachází v situaci, kdy by mu klasická banka ani úvěrová společnost nepůjčily.

Dlouhodobý pronájem věcí a spotřebičů

Pokud někdo touží po dražším telefonu, nemusí se hned pouštět do spoření nebo si peníze půjčovat. Pro tyto případy je tady totiž možnost dlouhodobého pronájmu s možností obnovy.

„V takovém případě lidé platí za používání přístroje, který ovšem není jejich. Za několik stovek měsíčně se tak dostanou třeba k nejmodernějším telefonům,“ popisuje Holoch.

Navíc jim model po nějakém čase vymění za nový. Podobně si mohou pronajmout třeba i auta či laptopy. Češi si takové řešení dovedou představit právě u zmíněného telefonu, tuto možnost jich připouští třetina. S velkým odporem se dlouhodobý pronájem setkává u malých domácích spotřebičů. Představa, že by si pronajali třeba mixér, se Čechům nezamlouvá.

Dlouhodobý pronájem je vhodný pro ty, kteří se nechtějí starat o servis a zároveň chtějí vždy chytit nové trendy. Každý měsíc odváděná částka jim zaručí, že bude jejich mobil nebo tablet vždy funkční, a pokud vyjde nová verze, okamžitě k nim doputuje. Jasnou nevýhodou ale je, že člověk platí sumu jen za používání a přístroj ve skutečnosti nevlastní, dokonce si ho často ani nemůže ve finále odkoupit za zůstatkovou cenu. Nepříjemná je také skutečnost, že pokud uživatel přístroj rozbije, musí ho uhradit.

Financování, které neznáme, tomu nevěříme

Jak jsou na tom alternativní formy financování s důvěrou? Nejhůř kupodivu dopadla koupě zboží spolu s přáteli a známými – tedy právě to, co by mělo být Čechům nejbližší a nejznámější.

„Na druhou stranu je to pochopitelné. Lidé se patrně bojí, že jim sdílení společně pořízené věci zkomplikuje vztahy. Tomu se dá ale předejít tím, že se obě strany domluví na pravidlech používání a striktně je dodržují,“ radí Holoch.

U P2P půjček má každý čtvrtý respondent problém s tím, že nezná jejich poskytovatele. A co lidem vadí na dlouhodobém pronájmu? Nejčastěji cena: 37 % z nich si spočítá, že za pouhé užívání věci zaplatí více, než při pořízení věci na splátky. Tito lidé mají potřebu věc vlastnit a věří, že třeba telefon po splacení ještě výhodně prodají. To se ale většinou nepodaří a přibude starost, kam se starým přístrojem.

Klasické a nové způsoby financování

Tip: Mezi nejznámější P2P půjčky na našem trhu patří bezpochyby Zonky.

Jedná se o kvalitní, prověřenou a bezpečnou platformu na půjčování peněz mezi českými investory a zájemci o půjčku, kde také lze refinancovat staré a nevýhodné půjčky a úvěry a získat úrok již od 4,9 %!

Nezávislá recenze a hodnocení Zonky: Recenze ZONKY půjčky

Tabulka: Přehled klasických a alternativních způsobů financování v ČR

Klasické financování Charakteristika Nové způsoby financování Charakteristika
Hotovostní úvěr Částka v rozsahu několika desítek tisíc korun, bývá poskytnuta velmi rychle. Odložená platba (Kup Najisto) Bezpečná, praktická a jednoduchá forma platby on-line nákupů. Umožňuje zboží vyzkoušet doma a pak se teprve rozhodnout pro koupi.
Spotřebitelský úvěr Nákup na splátky, určený je hlavně na koupi spotřebního zboží.
Konsolidace Pro lidi, kteří si chtějí snížit měsíční splátku nebo získat výhodnější úrokovou sazbu. Dlouhodobý pronájem Princip operativního leasingu, ovšem na spotřební zboží. Uživatel nemusí kupovat novou věc, platí za její užívání. Navíc dostane vždy nový model. Zahrnuje i asistenční služby.
Kreditní karta Vlastník nemusí žádat o nové půjčky, může využít bezúročné období. P2P půjčky Půjčování peněz mezi lidmi prostřednictvím internetové platformy – P2P půjčky. Individuálnější posouzení žadatele o půjčku, zpravidla nižší cena (záleží na výběru platformy). Možnost získat peníze i na netypické účely a produkty.
Malá, rychlá půjčka Mimořádné řešení mimořádné situace před výplatou. Nikdy by se neměla stát pravidelným řešením.

 

Společnost Home Credit a.s.

Společnost Home Credit a.s., založená v roce 1997, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice.

Společnost nabízí širokou škálu úvěrových produktů: půjčky v místě prodeje, úvěry na automobily, hotovostní půjčky, P2P půjčky, kreditní karty a konsolidaci úvěrů. V první polovině roku 2016 společnost poskytla úvěry v celkové výši 5,6 miliardy Kč. Společnost Home Credit a.s. je členem skupiny Home Credit.

Zdroj: Tiskové oddělení Home Credit

3 KOMENTÁŘE

 1. Velmi dobrý článek.

  To, že lidé zatím moc neví o P2P půjčkách (mění se to s reklamou) je trochu škoda.

  Osobně, pokud bych chtěl úvěr, tak bych volil asi takto:

  – mám výbornou bonitu = dal bych si žádost na http://www.banking-online.cz a http://www.zonky.cz
  – mám dobrou bonitu = dal bych si žádost na http://www.zonky.cz a http://www.benefi.cz
  – mám nic moc bonitu = dal bych si žádost na http://www.benefi.cz a http://www.bankerat.cz

  Podle toho je třeba samozřejmě počítat i s úrokem, kterého mohu dosáhnout s typem investorů, který se na daném tržišti vyskytuje a podobně.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..