Češi a finance: Polovina domácností nemá přehled o svých financích a průměrné české domácnosti zbyde na konci měsíce přes 7 tisíc Kč

Češi a finance - spoření, úspory & investice
Češi a finance - spoření, úspory & investice

Pouze sedm Čechů z deseti si vede alespoň základní přehled svých osobních financí. V případě rodinného rozpočtu si finance hlídá jen polovina domácností. Nejčastěji mají lidé své peníze pod kontrolou díky internetovému bankovnictví, velká část Čechů k tomu ale stále využívá papír a tužku. Někteří si vedou základní přehled výdajů jen v hlavě. Speciální aplikace pro příjmy a výdaje teprve získávají na oblibě. To vzešlo z nového průzkumu Češi a finance od společnosti Sberbank CZ.

Polovina domácností nemá přehled o svých financích

Jednoduchý přehled osobních financí ve formě rozpočtu je účinný nástroj, jak mít své finance pod kontrolou, zároveň funguje jako prevence finančních problémů. Podle průzkumu Sberbank CZ své osobní příjmy a výdaje neřeší každý třetí ekonomicky aktivní Čech. Kontrolu nad celým rodinným rozpočtem a společnými výdaji domácnosti pak nemá dokonce každá druhá rodina. Překvapivě nejzodpovědnější jsou v tomto ohledu domácnosti, kde již nežijí děti, tzv. prázdná hnízda (70 %), ve větší míře také rodiny se středními příjmy (58 %).

„Pravidelné zaznamenávání všech příjmů a výdajů je základní předpoklad pro zdravé rodinné finance a zlepšení peněžní situace domácnosti. Proto je překvapující, že nejméně si hlídají výdaje právě rodiny s dětmi školního věku (47 %), ke kterým se váže téměř nekonečné množství výdajů. Pokud si to nehlídají, mohou během pár let zbytečně přijít o desetitisíce korun z rodinného rozpočtu,“ komentuje výsledky Radka Černá ze Sberbank CZ, a zároveň dodává: „Ať už ke kontrole svých financí využíváte internetové bankovnictví, speciální aplikaci, deníček, nebo excelovou tabulku, s pečlivou evidencí budete vždy vědět, kolik peněz si můžete odkládat bokem na nepravidelné výdaje, kolik ukládat do rezervy a na jakých položkách můžete do budoucna ušetřit.“

Většině Čechů stačí internetové bankovnictví a papír s tužkou

Nejčastěji lidé sledují své příjmy a výdaje prostřednictvím internetového bankovnictví (60 %). Tato forma evidence převažuje napříč všemi věkovými skupinami, nejvíce pak u mladé generace lidí do 30 let (68 %). Dále z průzkumu vyplývá, že si řada Čechů vystačí i s tužkou a papírem (40 %). Ručně si eviduje finance až polovina žen. Téměř třetina lidí si udržuje základní přehled v hlavě. Speciální finanční aplikace používá čtvrtina nejmladší generace, obecně ale na popularitě teprve nabírají (15 %).

Češi a finance - Tabulka

Průměrné české domácnosti zbyde na konci měsíce přes 7 tisíc Kč

Přestože má většina Čechů potřebu našetřit co největší finanční rezervu, polovině z nás leží ušetřené peníze na běžných účtech nebo doma. Průměrné české domácnosti zbyde po zaplacení všech měsíčních výdajů 7 400 Kč. Osmina lidí si neodkládá stranou ani korunu. To vzešlo z průzkumu Češi a finance, který realizovala Sberbank.

Naprostá většina českých domácností si peníze dává pravidelně stranou (88 %). Každý druhý tak činí prostřednictvím nějaké formy spoření s podporou státu, například stavebního, důchodového, životního spoření. Přesto ale více než polovina lidí nechává volné peníze po zaplacení všech účtů na svém běžném účtu (43 %) nebo doma (16 %). Na běžném účtu nechává peníze ležet více než každý druhý člověk nad 50 let. Přes 40 % Čechů si finance pravidelně posílá na spořicí účet. Průměrné české domácnosti zbyde na konci měsíce 7 400 Kč.

Češi a finance - Tabulka

*Sberbank Češi a finance: Tabulka pěti nejčastějších měsíčních zůstatků Čechů podle pohlaví, věku a typu domácnosti.

Spořící účet versus investice

„Pravidelné ukládání financí na zvláštní účet může být velmi efektivním způsobem, jak vytvořit dostatečně velký finanční polštář pro budoucí potřeby či nenadálé situace. Ideálním řešením je založení spořicího účtu, kde jsou peníze okamžitě k dispozici a na rozdíl od běžného účtu zhodnocovány. Jen při našem aktuálním úroku 1,03 procenta domácnosti, kterým zbyde uvedených 7 400, ročně přicházejí o více než 900 Kč,“ říká Radka Černá ze Sberbank.

Další formou zhodnocení jsou investice. Podle průzkumu jsou momentálně jednorázové investice doménou lidí s nejvyššími příjmy, mnohem častěji mužů (20 %) než žen (10 %). Podle odborníků Sberbank CZ jsou ale vhodné i pro lidi s nižšími příjmy. „Investovat může v dnešní době v podstatě každý, kdo dokáže dát pravidelně stranou alespoň pět set korun měsíčně. Ty mu mohou při dynamické strategii s úrokem 6 % ročně vynést téměř 150 000 Kč za 15 let ,“ udává příklad Radka Černá ze Sberbank. 

Z průzkumu také vyplývá, že každý osmý Čech si nedává stranou žádné peníze. Jako nejčastější důvody uvádí, že mají rádi své peníze ihned k dispozici, nevyznají se ve formách spoření a investování, případně jim po splacení nutných měsíčních výdajů nezbyde dostatek volných prostředků. 

Češi se považují za šetřivé

Za šetřivého a skromného člověka se považuje polovina Čechů, zejména pak lidé nad 50 let (60 %). Vydělávat a množit peníze pak zase baví především nejmladší generaci do 30 let (53 %). S rostoucím věkem pak lidé tento názor rapidně opouští. V utrácení peněz jsou rozvážnější muži (58 % dobře zvažuje každý výdaj) oproti ženám (47 %).

O výzkumu Češi a finance Sberbank

Kvantitativní výzkum provedený společností Response now analyzuje postoje české populace k financím, zkoumá motivace půjčování peněz a hospodaření s příjmy. Proběhl prostřednictvím dotazování respondentů se zaměstnáním ve věku 18-65 let, byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 505 respondentů, sběr dat probíhal na konci roku 2018.

Sberbank CZ, a.s.

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. Dlouhodobě rozvíjí program FÉR produktů s jasnými cenami a podmínkami. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.


A jak jste na tom s úsporami a spořením Vy, případně jdete dále než ostatní a pravidelně investujete? Do jakých aktiv a finančních instrumentů a s jakým úspěchem? Nebo jsou investice váš denní chleba a nebojíte si i odvážnějších věcí typu bitcoin a kryptoměny? Podělte se s námi dole v komentářích, děkujeme!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..