Banky a stavební spořitelny loni na bydlení půjčily rekordních 315 miliard, silný zájem přetrvá i letos

Půjčka na bydlení neboli hypotéka
Půjčka na bydlení neboli hypotéka

Hypoteční banky v loňském roce poskytly historicky nejvyšší objem hypoték, dařilo se i úvěrům od stavebních spořitelen. V úvěrech na bydlení tak banky a stavební spořitelny loni dle odhadu skupiny ČSOB půjčily rekordních 315 miliard korun. Silný zájem o úvěry přetrvá i v letošním roce. Lze přitom očekávat pozvolný mírný nárůst úrokových sazeb, ceny nemovitostí by se měly stabilizovat, vyplývá z očekávání skupiny ČSOB, největšího poskytovatele úvěrů na bydlení v České republice.

Půjčka na bydlení neboli hypotéka

  • Objem poskytnutých hypoték vzrostl dle předpokladu skupiny ČSOB o 38 procent na rekordních 250 miliard korun
  • Objem úvěrů ze stavebního spoření se zvýšil o 36 procent na 65 miliard korun
  • Rok 2021 bude také velmi silný, vysoká poptávka přetrvá
  • Počet nových smluv stavebního spoření vzroste na 560 tisíc
  • Úrokové sazby mohou letos mírně růst, zůstanou však stále velmi výhodné
  • Trend rychle rostoucích cen nemovitostí se zastaví, ceny se stabilizují

Objem poskytnutých hypoték v loňském roce dosáhl 250 miliard korun, což je nejvíce v české historii. „Za rekordním nárůstem je především trvající zájem Čechů o řešení vlastního bydlení a velmi nízké úrokové sazby, které od dubna loňského roku prakticky stále klesaly,“ komentoval loňský rok člen představenstva ČSOB Jan Sadil. Obdobná situace platí i pro úvěry od stavebních spořitelen. Ty loni poskytly úvěry v objemu 65 miliard korun, meziročně o 36 procent více. 

Bydlení jako bezpečný přístav a ochrana úspor

„Současná pandemická situace trh, možná překvapivě, nezasáhla. Lidé berou bydlení jako bezpečný přístav a ochranu svých úspor, proto zájem o úvěry na bydlení prudce vzrostl,“ dodal generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix, který je od nového roku zároveň předsedou představenstva největší domácí stavební spořitelny ČMSS.

Skupina ČSOB je díky spolupráci Hypoteční banky a ČMSS českou jedničkou v poskytování úvěrů na bydlení, loni poskytla úvěry v objemu přes 86 miliard korun (61 miliard v Hypoteční bance a 25,1 miliardy v ČMSS). Zároveň se zaměřila na pomoc klientům, které negativně zasáhla epidemie koronaviru. „V první fázi jsme odkladem splátek pomohli 65 tisícům klientů, z toho polovinu tvořily úvěry na bydlení. Drtivá většina z nich se vrátila k řádnému splácení, nyní se soustředíme na malé procento lidí s přetrvávajícími obtížemi, se kterými hledáme individuální řešení jejich situace,“ vysvětlil Jan Sadil.

Rok 2021 bude také silný, vysoká poptávka přetrvá

Podle očekávání skupiny přitom silný zájem o financování bydlení přetrvá i v letošním roce. „Můžeme očekávat mírnou korekci v řádu do 10 procent, zájem o úvěry na bydlení bude ale i nadále velmi silný,“ dodal Jan Sadil. V dobách nejistoty vždy roste zájem o bezpečné spořicí produkty, proto by i v letošním roce měl růst zájem o uzavření nových smluv o stavebním spoření, kterých by letos stavební spořitelny mohly uzavřít 560 tisíc oproti loňským 520 tisícům.

Úrokové sazby úvěrů na bydlení jsou na rekordně nízkých úrovních, u hypoték i zajištěných úvěrů od stavebních spořitelen se průměrná úroková sazba nově poskytnutých úvěrů pohybuje pod 2 procenty. V letošním roce by úrokové sazby mohly začít mírně růst, první signály se objevily už koncem minulého roku. Nebude se ale jednat o žádný překotný nárůst, a úrokové sazby úvěrů na bydlení zůstanou velmi atraktivní.

ČSOB od března 2021 zvedá průměrné úrokové sazby u hypoték

Trend rostoucích cen nemovitostí by měl zvolnit

Fenoménem posledních let je růst cen nemovitostí, domy a byty určené k rezidenčnímu bydlení i loni podražily o více než 10 procent. „Myslíme si, že ceny by už neměly plošně růst. Dle našeho názoru dojde v letošním roce ke stabilizaci cen. Samozřejmě se to nebude týkat plošně všech nemovitostí, ale trend rostoucích cen by se měl v letošním roce přibrzdit,“ dodal Jiří Feix.

ČSOB se, jako největší poskytovatel úvěrů na bydlení v ČR, soustředí na to, aby klienti měli všechny své potřeby s bydlením pod jednou střechou – a to nejen v oblasti úvěrů, ale i pojištění a dalších služeb. Proto v loňském roce začala více integrovat Hypoteční banku i ČMSS do svých organizačních struktur, vytvořila např. jednotný skupinový útvar pro správu retailových úvěrů. Dochází rovněž k propojení představenstev obou firem. Završením integrace bude změna názvu ČMSS na ČSOB Stavební spořitelnu v březnu letošního roku.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..